×
Hledat v našem blogu

Zlatobýl – okrasná rostlina s léčivými účinky

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) je vytrvalá bylina dorůstající výšky okolo 100 cm. V době květu vytváří značné množství žlutých květů, které jsou velkým lákadlem pro hmyz, hlavně motýly. Lidově se této rostlině říká často také zlatobejl, svalník nebo celník. 

Zlatobýl je bylinou, která je okrasná a je dobře známa a ceněna i mezi léčiteli. Sušená nať má význam při léčbě ledvinových onemocnění, má močopudné účinky a zevně se užívá také při léčbě kožních chorob. Botanicky tato rostlina patří do čeledi hvězdnicovitých (Astraceae).

Sušená nať zlatobýlu je bez zápachu a protože obsahuje třísloviny, má slabě svíravou chuť. Kromě tříslovin obsahuje nať zlatobýlu obsahuje i další účinné látky, např. saponiny, silice, diterpeny, fenolové kyseliny a další. Obsah silic po odkvětu klesá, obsah saponinů se mění na různých stanovištích a denní doby (během dopoledne stoupá). Pro využití v léčitelství proto sbíráme v období květu (srpen až říjen). Nať odstřiháváme asi 30 cm od vrcholu a ve stínu sušíme. Na stinném, a suchém místě nať také uskladňujeme.

Semena zlatobýlu je možné vysévat během celého roku. Nejrychleji klíčí při teplotě 15 až 20 °C. Semena při výsevu do substrátu jen lehce zatlačíme. Klíčení obvykle trvá 2 až 4 týdny. Snáší i kyselou půdu.

Tag: Byliny
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se