×
Hledat v našem blogu

V listopadu již zazimujte zahradu

V měsíci listopadu je na čase dokončit všechny důležité práce před zimou a padla si tak zahrádkáři dát ještě nemohou. Jelikož je v tomto období počasí jako na houpačce, je třeba využít každou vhodnou chvilku.

K růžím přihrňte zeminu a přikryjte je chvojím. Důležité je ochránit jejich nejcitlivější bod – místo štěpování. Ostříháme také odkvetlé květy, šípky a stonky zkrátíme přibližně na polovinu. Stromkové růže a ty choulostivější druhy zakryjte prodyšnou geotextilií.

K ochraně choulostivějších rostlin jako jsou hortenzie či japonské javory lze úspěšně použít bílé netkané textilie či jutové pytle. Hortenzie lze zabezpečit i tak, že je do výšky 40 cm zasypeme listím. Nestačí listí nahrnout okolo, ale celý keř s ním prosypat. Ideální pro tento účel je bukové listí, které nesaje tolik vlhkosti a nezahnívá. To vše pak ještě pokryjeme chvojím.

V listopadu si již příliš sázení neužijeme, až na jedinou výjimku – česnek. Právě listopad je nejlepší období pro jeho vysazení. Stroužky sázíme do země, až když se teplota půdy ustálí pod 9 °C. Předejdeme tak napadení nebezpečnou houbovou chorobou – fusariem, způsobující hnilobu česneku. Jiná obrana proti této chorobě neexistuje. Pro zdravou sklizeň se vyplatí počkat až do prvních mrazů.

Z trávníku v mlhavém období a vlhku odstraňujeme průběžně listí a před zimou rozhrneme krtiny. Na trávníku se pod vrstvami napadaného mokrého listí může objevit plíseň a nehezké skvrny. Před zimou by měl být trávník posekaný na 3–4 cm.

Po poslední sklizni ve skleníku zryjeme záhony, odstraníme zbytky kořenů a prostor vydezinfikujeme. Asi 500 g vápna (dusíkatého) postačí na dezinfekci 10 m2. Vápno zapravíme do půdy a zalijeme, aby došlo k jeho rozkladu. Na 2–3 týdny záhon zakryjeme plastovou fólií. Alespoň 1x za 5 let je ideální půdu ve skleníku zcela vyměnit.

Jestliže jste nestihli v říjnu dokončit výsadbu ovocných stromků, můžete ji dokončit do poloviny listopadu. Nesázejte však broskvoně, meruňky a ve vyšších nadmořských výškách také ořešáky, které je vhodné vysazovat dříve, nebo až na jaře. Stromky vysaďte tak, aby měly v budoucnu dostatečný prostor do šířky i do výšky.

Na zimu připravíme také zahradní techniku, která nám až doteď sloužila. Stroje důkladně očistíme a uložíme. Motorové pily, křovinořezy a další dvoutaktní stroje ukládáme bez paliva. Čtyřtaktům uskladnění s benzinem nevadí. Rezavé nářadí očistíme smirkovým papírem a drátěným kartáčem, nože a nůžky naostříme a pak je naleštíme olejem.

Průběžně kontrolujeme uskladněné ovoce, jedině tak včas odhalíme nakažené plody, které ihned odstraníme, aby se infekce dále nešířila.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se