×
Hledat v našem blogu

Mladé, křehké, čerstvé listy jsou lahůdkou. Vypěstujte si s námi různé druhy salátu

Zakousněte se do vlastního, tedy opravdu kvalitního a čerstvého salátu. S těmi z obchodu – najdete je většinou pod názvem ´baby leaf´ - se nedají srovnávat. Mladé listy jsou křehké, pěstování netrvá dlouho a jsou výtečné, nabité vitamíny.

Mladé lístky získáte díky hustému výsevu přímo na venkovní záhon. Máte-li pařeniště či skleník vysít je můžete již v únoru, ven podle počasí v březnu či dubnu. Před chladem je ochráníte bílou netkanou textilií. Pěstovat se však dají i v truhlíku na parapetu. Postupnými menšími výsevy v deseti až čtrnáctidenních intervalech od dubna do konce května prodloužíte sklizňové období. Takto můžete pokračovat až do léta, protože u mladých rostlin nehrozí v dlouhých letních dnech vybíhání do květu ani napadení listovými chorobami. Nejvíce však mladé listy oceníte na jaře nebo na podzim. Listy sklízíme, když dorostou přibližně výšky asi 10 cm. Při sklizni můžete postupně otrhávat jednotlivé vnější listy, nebo protrhávat jednotlivé rostliny, nejlepší je však postupné seřezávání porostu. Po 4-6 týdnech rostliny obrostou novými listy k dalším dvěma i třem sklizním.

Semínka vyséváme „naširoko“ či do řádků asi 8 cm od sebe vzdálených. Požadovanou hustotu zajistíte výsevem 1,5-2 g salátových semen na 1 m2. Vzešlé rostlinky nejednotíme. Dočasně uprázdněná místa na záhonu, v pařeništi nebo i ve skleníku můžete saláty pěstovanými na mladé listy klidně zaplnit. Semínka salátů můžeme promíchat také s pomalu rostoucí zeleninou, např. mrkví nebo petrželí, a pěstovat tzv. smíšené kultury.

Pro sklízení mladých listů pěstujeme směsi různých salátových odrůd, ale i listové kadeřavé odrůdy, nebo běžné odrůdy hlávkového salátu máslového nebo ledového. Různé druhy rozšiřují nejenom škálu chutí, ale i barevnou kombinaci od zelené, červené, žlutavé i nahnědlé, navíc mohou být hladkolisté nebo zkadeřené.

  • Endivie neboli štěrbák - příbuzná čekanky, kadeřavá odrůda se vysévá v červnu a červenci a sklízí od září do listopadu, odolnější širokolistá batávská odrůda se vysévá až v srpnu, přísun čerstvých zelených listů tak můžete mít až do zimy.
  • Salát římský - listy jemně bublinaté, křehké, chutné, odrůdy vhodné pro jarní i podzimní pěstování.
  • Mangold - atraktivní jsou odrůdy s tmavě zelenými čepelemi listů v kontrastu se zářivě červenými řapíky a žilkováním např. odrůda ´Rhubarb´, s řapíky bílými ´White Silver´ či ´Lucullus´, s řapíky žlutými ´Yellow´ nebo ´Giallo´ či pestrobarevnými - bělavými, žlutými, růžovými i fialovými (´Bright Lights´). Vyšlechtěny byly i variety, jejichž celé listy jsou zbarveny purpurově či fialově.
  • Špenát - vyséváme zjara nebo začátkem podzimu do řádků 30 cm vzdálených, sklízíme asi 5 cm vysoké rostliny buď protrháváním celých rostlin, postupným otrháváním vnějších listů, nebo seřezáním listů 2,5 cm nad zemí tak, aby rostliny mohly obrůst novými listy, volíme rané letní F1 hybridy.
Tag: Zelenina
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se