×
Hledat v našem blogu

Pěstování nenáročných pivoněk

Kvetou pouze 14 dní, jejich snadné pěstování je však předurčuje k tomu, že je z pozice oblíbených trvalek hned tak nějaká moderní vyšlechtěná kytka nesesadí.

Patří k nejstarším kulturním pěstovaným rostlinným druhům (v asijských zahradách se prokazatelně pěstovaly už před rokem 536) a jsou rozšířeny po celé severní polokouli. V minulosti se pěstovaly nejen pro svoji krásu, ale také pro své léčivé účinky.

Pivoňky můžete vysazovat až do podzimu. Vyhovuje jim vlhčí humózní zahradní půda a slunečné stanoviště. Půda nesmí být ale přemokřená. Rostliny nemají rády přesazování, nechtějí potom kvést. Stanoviště vybírejte tedy pečlivě, zejména i z toho důvodu, že jde o trvalku, která ozdobí zahradu na dlouhá léta. K růstu jim dopřejte dostatek prostoru. Ve stínu příliš nepokvetou a budou se příliš „vytahovat“.

Před výsadbou půdu na stanovišti řádně zryjte, alespoň do hloubky 70 cm, ideální je přidat navíc kompost nebo hnůj. Nově vysazené rostliny bychom měli alespoň v prvním roce chránit před mrazy. Před zimou je proto vhodné ještě přidat alespoň 10 cm zeminy navíc, můžete použít i slámu nebo chvojí. Na začátku jara pokrývku či zeminu odstraňte. V dalších letech toto není již nutné, protože jsou mrazuvzdorné. Pravidelně je hnojte, podpoříte tím tak kvetení. Na podzim odstraňte nadzemní části rostlin.

Na choroby a škůdce pivoňky většinou netrpí, pouze v deštivých letech se na nich může objevit plíseň – botrytida, se kterou se poměrně těžko bojuje. V případě napadení rostlin je nutné je ostříhat a spálit. Objevit se může i padlí, které napadá zejména křížené hybridy, podobně jako rez pivoňková. Na všechny tyto nemoci lze použít širokospektrální fungicidní postřiky.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se