×
Hledat v našem blogu

Pepřovník lze pěstovat také jako dekorativní pokojovou rostlinu

Pepřovník nám poskytuje velmi známé a oblíbené koření. Zatímco plody pepřovníku si vybaví každý, málokdo ví, jak tato rostlina vlastně vypadá. Přestože pepř jako koření se používá po celém světě, rostlina pepřovník se vyskytuje původně pouze v tropických oblastech jihozápadní Indie. Pepřovník černý (Piper nigrum) je léčivou rostlinou patřící do čeledi pepřovníkovitých. Jako koření je pepř odedávna součástí všech světových kuchyní, v minulosti byl však velice ceněný. Svědčí o tom i fakt, že spolu s dalšími druhy koření stál i v pozadí Kolumbových plaveb a obchod s ním byl příčinou nejednoho konfliktu mezi evropskými obchodníky.

V bytech pěstujeme pepřovník jako pnoucí nebo převislou rostlinu, která je schopna dorůst až 15 m délky a věku 60 let. Listy pepřovníku jsou tuhé a mají oválný tvar.

Přestože se jedná o tropickou rostlinu, není její pěstování náročné. Protože pepřovník roste do podoby liány, je potřeba ho pěstovat s oporou (např. kokosová nebo mechová tyč), popřípadě v zavěšeném květináči. V našich zeměpisných šířkách pěstujeme pepřovník zejména jako okrasnou rostlinu. Při správné péči se však můžeme dočkat i jeho plodů. Poté stačí, když bobule sklidíme ve chvíli, kdy začínají červenat (tzn. na počátku zralosti). Bobule poté pět až deset dní sušíme, čímž získají tmavě hnědou až černou barvu.

Pro pěstování pepřovníku je důležitý výběr správného stanoviště. Pepřovník rozhodně nepatří na místa, na která dopadá přímé sluneční záření. Spíše mu svědčí rozptýlené světlo. Potrpí si na vlhkou zeminu a slabě kyselé pH, můžeme ho však pěstovat i v obyčejném zahradnickém substrátu.

Jako pokojová rostlina je pepřovník vcelku odolný. Jeho pěstování má také tu výhodu, že se mu vyhýbají téměř všichni škůdci. Pepřovník v průběhu vegetační sezony hnojíme dvakrát až třikrát měsíčně, v zimním období hnojení vynecháváme. Vhodným hnojivem jsou např. všechna hnojiva pro rostliny okrasné listem, můžeme však použít i organická hnojiva. V zimě omezíme i zálivku, substrát by však přesto ani v tomto období neměl vyschnout zcela. Hlavně v panelákovém prostředí pepřovník uvítá občasné rosení, které zvýší vzdušnou vlhkost. Jako pokojovou rostlinu pěstujeme pepřovník při teplotě okolo 20 °C.

Pepřovník se dá využít také při některých zdravotních potížích. Má pozitivní vliv na trávení a produkci žaludečních šťáv a na činnost štítné žlázy. Protože zrychluje metabolismus, doporučuje se používat při obezitě, pomáhá také při pozření zkažených potravin.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se