×
Hledat v našem blogu

Také nedáte dopustit na léčivé účinky česneku?

Česnek kuchyňský nebo také česnek setý, latinsky Allium sativum je možné považovat za jednu ze super potravin a také za jeden z největších darů přírodní medicíny. Je to velmi účinný imunitní stimulant, má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky. Užívat se dá i v rámci prevence a při prvních příznacích nejrůznějších onemocnění a určitě se jím nepředávkujete.

Zelenina nabitá vitamíny

Česnek obsahuje silice se sirnými organickými sloučeninami, těkavé oleje, tzv. alliin, enzym allinázy, selen a vitamíny A, B, C a E. Za štiplavý zápach můžou těkavé oleje a sirné sloučeniny, jsou ale zároveň odpovědné za jeho léčivé vlastnosti. Působí dezinfekčně, ničí bakterie a pak také vypuzují z těla parazity. Vyšší množství síry většinou obsahuje organicky pěstovaný česnek, a proto má i silnější léčivé účinky.

Nejčastěji je konzumován pro své protizánětlivé účinky, ale také jako preventivní prostředek kardiovaskulárních onemocnění. Vědeckými studiemi je ověřeno, že česnek dokáže snížit riziko aterosklerózy, a to tak, že snižuje lepkavost krevních destiček, ředí krev, čímž minimalizuje tvorbu krevních sraženin a snižuje hladinu cholesterolu. Tak je možné předcházet rizikům mrtvice či infarktu. Pomáhá také snižovat hladinu triglyceridů a současně zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu (HDL).

Už v roce 1858 se o něj zajímal, pro jeho antibakteriální vlastnosti, i biolog a lékař Louis Pasteur. Stroužky česneku ve svém experimentu umístil do Petriho misky s bakteriemi a zjistil, že v místech obklopujících česnek byly bakterie zabity. Lze ho tedy vnímat jako alternativu k širokospektrým antibiotikům a lze ho použít při léčbě řezných a hnisavých ran. Funguje pak ještě lépe proti plísňovým infekcím než proti bakteriím. Výborný antimykotický účinek mají extrakty z česneku a navíc na rozdíl od jiných přípravků nemají žádné vedlejší účinky. Pokud budete česnek podávat během nachlazení a chřipek, výrazně snížíte projevy a délku onemocnění.

Jak česnek využít při léčbě

Aby česnek léčil, je ideální podávat jej v čerstvé formě. Může se také naložit do medu nebo přidat do čajové směsi s hřebíčkem. Výtečná je i šťáva z čerstvého česneku či česnekový olej. Pokud vám vadí jeho pach, na trhu jsou pak k dostání nejrůznější česnekové tinktury či pilulky. Čaj z čerstvého česneku nebo sirup s medem vyzkoušejte v případě boje s vnitřními bakteriálními (včetně zánětů močového měchýře a ledvin), virovými nebo plísňovými infekcemi, případně parazity. Česnek můžete použít místo antibakteriální masti.

Ušní infekce můžete zkusit léčit oloupaným plátkem česneku zabaleným do gázy, jež se vloží do ucha. Česnekový čaj se lžičkou medu pomáhá na bolesti v krku. Může pomoci také při léčbě bradavic. Plátek česneku aplikujte přímo na bradavici, okraje bradavice potřete olivovým olejem a vše překryjte obvazem nebo náplastí. Podobným receptem je naložení česneku na jeden den do octa, v náplasti vystřihněte otvor a zalepte bradavici, tak, aby vyčnívala prostřiženým otvorem. Přiložte plátek česneku naložený v octě a opět převažte nebo přelepte, takto postupujte, dokud bradavice neodpadne.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se