×
Hledat v našem blogu

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět? - 2. část

Obdivujete kvetoucí křehké krokusysněženky a bledule, krále cibulovin - tulipány či nebesky modrých modřenců? Cibuloviny stačí jednou vysadit a krásou svých květů vás mohou těšit několik dalších jar. Na pěstování jsou snadné a efekt přitom ohromující. Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října. Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Ladoňky a ladoničky

Ladoňky jsou nenáročné na pěstování. Jejich drobné, modré květy ozdobí zahradu jako překrásný barevný koberec. Tato cibulovina totiž snadno zplaní a sama se rozrůstá jak na slunné louce, tak i u paty skalky či v toulavém stínu pod stromy.

Nejlépe se jim bude dařit v propustné, ale humózní a zjara dostatečně vlhké půdě. Vláhu potřebují v období růstu a květu, až když se v létě ztratí pod zem, sucho jim už nevadí. Cibulky vysazujte v září a říjnu, 6–8 cm hluboko. Ladoňky se samy rozrůstají, dceřiné cibulky však můžete i cíleně rozsazovat na nová místa (poté, co rostlina zatáhne listy), i semeny se ladoňky ochotně množí.

Ladoničky (Chionodoxa) jsou podobné ladoňkám. Také je můžete vysazovat pod stromy, na později sečený trávník či květinovou louku nebo do skalek. 

Cibulky ladoniček vysazujte v září a říjnu do dobře propustné půdy. Cibulky vkládejte do země do hloubky 5–8 cm. Vyhovuje jim slunečné stanoviště, případně i polostín pod stromy. Půda by měla být propustná a výživná. Rostliny jsou mrazuvzdorné. V půdě je můžeme nechat po několik let.

Snědky

Jejich bílé a zelenkavé květy jsou okouzlující, na zahradách je však moc často nepotkáte. Pěstovat je možné hned několik druhů snědků (Ornithogalum). Snědky zjemní jarní záhony, louky i skalky, krásně se vyjímají i pod keři a stromy. Jednotlivé kultivary se výrazně liší výškou, tvarem a i dobou kvetení, společnou však mají bílou a zelenkavou barvu květů. Původem jsou z Evropy a Asie.

Cibulky vysazujte v říjnu do kypré, humózní (kompostem obohacené) půdy, nejméně 10 cm hluboko (vrstva půdy cibulky chrání před výkyvy teplot i vysycháním). Zkombinovat je lze se stínomilnými trvalkami, prospěje jim mulčování listím nebo zkompostovanou kůrou. Snědek je ideální do přírodních zahrad. Dříve se vařené cibule jedly, odtud název snědek – zasyrova jsou však jedovaté.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se