×
Hledat v našem blogu

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět? 4. část

Obdivujete kvetoucí křehké krokusysněženky a bledule, krále cibulovin - tulipány či nebesky modrých modřenců? Cibuloviny stačí jednou vysadit a krásou svých květů vás mohou těšit několik dalších jar. Na pěstování jsou snadné a efekt přitom ohromující. Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října. Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Montbrécie

Rostliny dorůstají 60–80 cm a svým vzhledem připomínají mečíky. Montbrécie mají totiž mečovitě úzké, vzpřímené listy, které jsou umístěny na lodyze, jež je ukončena květním hroznem s postranními větvemi. Květenství je složeno z 15–20ti nálevkovitých, mírně ohnutých květů na krátkých stopkách. Rostlina zahajuje vegetaci v dubnu až květnu a kvete od července do zmrznutí. Základní barva květů je žlutooranžová, v současné době se pěstují i kultivary s velkými květy, které mají barvy od žluté až po červenou.

Cibulky malokvětých forem jsou zimovzdorné (nikoliv mrazuvzdorné), velkokvěté kultivary je nutno každoročně sklízet. Montbrécie vysazujte v dubnu do hloubky 6–8 cm a na vzdálenost 15 až 20 cm. Požadavky na stanoviště, pěstování a ochranu jsou podobné jako u mečíků. Cibulky se sklízejí koncem října a po osušení se skladují při teplotě 2 °C.  Přes zimu musíte chránit hlízy před promrznutím a přemokřením. Venku přezimované hlízy vykvétají častěji. Rozmnožují se dceřinými hlízkami.

Frézie

Pěstuje se kolem 200 kultivarů určených pro rychlení řezaných květů. Z vejčité cibulovité hlízy vyrůstají úzké mečovité listy a 2–3 stonky vysoké 60–80 cm, které jsou ukončeny jednostranným květním klasem. Květní klasy velmi příjemně voní, jsou nálevkovité až zvonkovité, někdy plnokvěté, široké 4 až 6 cm. Barvy květů jsou nejčastěji bílé, žluté, růžové, karmínové a purpurové v různých odstínech.

Frézie je možné použít i pro venkovní pěstování. Hlízy však nejsou mrazuvzdorné. Vyžadují lehkou, propustnou půdu a chráněné stanoviště. Vysazují se na jaře nebo na podzim do hloubky 5 cm a na vzdálenost 10 x 10 cm. Lepší je předpěstovat je v květináči v pařeništi a vysadit i s květináčem koncem května. Ošetřují se podobně jako mečíky. Kvetou koncem léta. Po odkvětu je nezalévejte, aby hlízy dobře vyzrály.

Tag: Cibuloviny
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se