×
Hledat v našem blogu

Řepík – univerzální léčivka

Řepík (Agrimonia eupatoria) svým květenstvím připomíná malou diviznu, není těžké ho tedy poznat. diviznou ho také spojuje stanoviště, kde přirozeně roste – vyhovují mu slunné stráně, meze a kraje světlých hájů. Jde o odolnou rostlinu, která v lokalitě bývá řadu let. Řepík řadíme do čeledi růžovitých. V zahradě ho lze také pěstovat. Stačí mu vybrat místo, které by se mělo co nejvíce podobat přírodnímu stanovišti - ideálně tedy suťoviště, kamenné zídky či teplé kraje velkých skalek.

Z místa na místo se šíří pomocí ochlupených plodů – nažek, které se přichytávají na oděv i srst zvířat. Rostliny dorůstají do výšky šedesát až osmdesát centimetrů. K léčbě střiháme od června do září kvetoucí nať i s přízemními listy. Nať musíte poměrně rychle sušit, je náchylná k zapaření. Zcela suchou nať skladujeme v uzavíratelných sklenicích ve tmě, světlo její kvalitu snižuje.

V léčitelství se využívá již od starověku, a to jak zevně, tak i vnitřně, například při onemocnění jater a žlučníku, upravuje látkovou výměnu, zlepšuje vylučování vody i žluči z těla, upravuje činnost žaludku a střev, pomáhá při ledvinových a žlučníkových kamenech nebo zánětech močových cest. Nať řepíku má protizánětlivé a vysušující účinky, pro zevní použití se z něj připravují odvary, které pomáhají při ošetření a léčbě ran, zánětech v ústech, opruzeninách, ekzémech a nejrůznějších kožních potížích. Řepíkový odvar se často používá pro ošetřování bércových vředů, hemoroidů a mokvajících nehojících se ran. Jako první pomoc ho můžete použít při angíně, je silně protizánětlivý, a tak někdy dokáže nemoc i zcela zastavit.

Při krátkodobém užívání nemá vedlejší účinky, ale budete-li ho pít dlouho, jeho svíravé a dezinfekční účinky způsobené obsahem tříslovin mohou přivodit zácpy nebo ovlivnit menstruační cyklus, nedoporučuje se ho pít ani v raných stadiích těhotenství.

Čaj pro vnitřní užívání
Čajová lžička natě se zalije čtvrt litrem vařící vody, nechá se čtvrt hodiny vylouhovat v uzavřené nádobě a následně se scedí. Čaj se popíjí teplý 2-3x denně, pokaždé ho připravujeme čerstvý.

Odvar pro zevní použití
Třemi sty mililitry vroucí vody zalijte dvě polévkové lžíce řepíkové nati, nechte chvilku povařit, poté odstavte a přikryté louhujte dalších dvacet minut. Sceďte a slijte. Používat lze jako obklad, k výplachům nebo ke kloktání, lze ho nalít i do lázně, nálev se připravuje čerstvý každý den, druhý den už ztrácí své léčivé schopnosti.

Tag: Bylinky
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se