×
Hledat v našem blogu

Aloe: výsev a pěstování

Aloe vera (L.) nebo také aloe pravá či léčivá je sukulentní rostlina, která přestože bez stonku dorůstá do výšky kolem 0,6 až 1,0 m. Patří do rodu Aloe, a původní je pravděpodobně v severní Africe. Dnes je však její pěstování rozšířeno i v Austrálii, na Kubě, v Číně, Mexiku, Indii, Jihoafrické republice i jinde.

Účelem pěstování aloe na těchto lokalitách je získávání výtažků, které mají léčivé účinky. Léčivé vlastnosti aloe byly známy už roku 1750 před naším letopočtem, jak dokládají sumerské hliněné tabulky. Mezi nejčastěji zmiňované a dokázané léčivé účinky aloe patří příznivý vliv na hojení ran a popálenin, na průběh onemocnění cukrovkou nebo při zvýšené hladině krevních lipidů.

Aloe vera je nenáročná rostlina, kterou lze s úspěchem pěstovat i doma v obýváku. Semena aloe se vysévají na konci jara při teplotě kolem 21 °C.Rostliny dobře snáší sluneční paprsky, proto jsou pro ně nejlepším stanovištěm jižní a západní okna, kde navíc většina jiných rostlin dlouho nevydrží. Jako mnoho dalších květin, ani aloe nemá ráda průvan. Letní změna, v podobě přemístění na zahradu, balkon nebo terasu, jí však prospívá.

Není náročná ani na zálivku. Snáší částečně i sucho a nevadí jí suchý vzduch. V zimě pokud rostlinu pěstujete při nízké teplotě, zálivku omezte. Mějte na paměti, že aloe má ráda spíše sucho než vlhké prostředí, proto ji pěstujte v nádobách s dobrou drenáží.

Teploty pro přezimování by měly být v rozmezí 10 až 12 °C, nicméně aloe snese i teploty nižší (ne však pod 5 °C) stejně jako vyšší (pokojové).

Jakmile rostliny přerostou květináč, je vhodné je přesazovat. Rostliny se přesazují na jaře do nových květináčů, které měly být tak hluboké, jako je polovina délky listu rostliny. Substrát by měl být propustný, vhodný je písčitohlinitý substrát, nebo můžete pořídit substrát pro sukulenty a kaktusy. Vhodný substrát lze také připravit smícháním kompostu, listové půdy a písku ve stejném poměru. Dvakrát ročně rostlinu hnojte. Použít můžete např. hnojivo určené pro kaktusy a sukulenty. Pokud rostlinu přesazujete každý rok, hnojení není potřeba.

Aby se daly listy využít pro domácí léčení, je postačující, dorostou-li do velikosti okolo 30 cm. Pak s nimi můžete léčit vedle zmíněných popálenin a poranění rovněž opary, různé ekzémy a plísňová onemocnění nebo např. zažívací obtíže.

Tag: Byliny
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se