×
Hledat v našem blogu

Jak vybrat správnou nádobu pro jarní výsevy?

Právě v tomto období je akorát ten správný čas začít s takzvanými jarními výsevy. Je to ideální příležitost pro ty, kteří se chtějí dopracovat k vlastní úrodě nebo k okrasným květinám už od semínka, vlastními silami. Jedním z dilemat, se kterými se pěstitelé mnohdy potýkají, je otázka volby vhodné nádoby.

Existuje celá škála rostlin, s jejichž výsevem je s ohledem na jejich dlouhou vegetační dobu dobré začít včas. Ze zeleniny je to například: celer, papriky, rajčata a podobně. U okrasných květin jsou to zase petúnie nebo begónie. Vždy je pro zdravý vývin semene nejdůležitější především vhodně zvolená pěstební nádoba.

Absolutní nutností, kterou žádný pěstitel nesmí opomenout je fakt, že každá správná pěstební nádoba musí mít ve dně otvor, kterým může odtékat nadbytečná zálivka. Dalším důležitým faktorem při výběru by pak měl být dostatek místa pro kořeny rostlin. Platí v podstatě nepsaná zásada, čím více místa pro kořínky a více kvalitní zeminy, tím lépe se rostlinám daří.

To co pěstitele často ve výběru vhodné pěstební nádoby limituje je prostor, do kterého ji chtějí umístit a samozřejmě i její hmotnost. Jinak bude člověk přistupovat k volbě, když bude mít k dispozici pouze úzký okenní parapet a jinak, když bude moct využít prostorný balkón nebo lodžii.

Mezi ideální k téměř univerzálnímu použití lze zařadit osvědčené samozavlažovací truhlíky, které rostlinám zajistí dostatek vody i v době, kdy je třeba na delší dobu ponecháme bez dozoru. Jejich délka se na trhu běžně pohybuje mezi 40 centimetry až jedním metrem, což skýtá rostlinám příležitost pro jejich ideální vývin.

Samozavlažovací truhlíky jsou navíc opatřeny takzvaným vodoznakem, to znamená, že pěstitel má tak zcela jasný přehled o vlhkosti a zálivce substrátu. Vodu tak můžete díky jednoduchému ukazateli bez složitého zkoumání vhodně doplnit. Aktuální hladina vody v nádobě je navíc nepřetržitě měřena, a to i při samotném zalévání. Okamžitě tedy víte, na čem vy a vaše výpěstky jste.

Některé vodoznaky jsou navíc vybaveny i datumovkou. Na nádobu si tak můžete poznačit například, kdy proběhlo poslední hnojení nebo doplnění vody do truhlíku. Díky zátkám ve dnu se pak může vodoznak do truhlíku libovolně umisťovat, například k okraji nebo třeba na střed truhlíku.

Samozavlažovací truhlíky jsou samozřejmě jen jednou z mnoha možností, kterou můžete při výběru vhodné pěstební nádoby zvolit a záleží jen na každém, jak se rozhodne. Další výhodou je, že tyto praktické nádoby jsou výrobci dodávány i s originálními držáky, díky kterým je jejich řádné a bezpečné upevnění zajištěno.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se