×
Hledat v našem blogu

Stračka vyvýšená dostává svému jménu

Stračka vyvýšená (Delphinium elatum) je vytrvalá bylina kvetoucí v letních měsících (od července do srpna). Původně horská, planě rostoucí rostlina se vyskytuje až do nadmořské výšky 3000 metrů. V přírodě ji najdeme na vysokostébelných horských, hlubokých, alespoň na jaře zamokřených loukách a prameništích, podél potoků, na okrajích lesů, lesních mýtinách i ve vlhkých kosodřevinách. V české krajině je příležitost spatřit kvést stračku vyvýšenou velice sporá a je proto považována druh silně ohrožený.

Jedná se o plně mrazuvzdornou rostlinuVyhovuje jí výživná, propustná, mírně vlhká půda a slunné, ale proti silným větrům chráněné stanoviště. V době vegetace je třeba ji vydatně zalévat, přibližně každé 3 týdny hnojit a vyšší rostliny je dobré fixovat k opořePro zajištění kvalitních květů je vhodné odřezávat postranní výhony a ponechat jen 2 nebo 3. Po odkvětu se rostlina seřízne pod květenstvím a před zimou až u země.

Lodyha může být vysoká 50 až 150 cm (vzácně až 200 cm), vyrůstá z dřevnatějícího oddenku. Bývá jednoduchá, nevětvená, nebo se řídce větví až ve květenství. Porůstají ji dlouze řapíkaté zubaté listy, které jsou v horní části lodyhy znatelně menší. Opylení květů je zajišťováno hmyzem. Plodem je třídílný, elipsoidní měchýřek, který obsahuje černá, křídlatá semena. Pozor však, celá rostlina obsahuje toxické alkaloidy, hlavně magnoflorin a delfelin, jejich největší koncentrace je v semenech!

Květy jsou světle až tmavě modré či nafialovělé, vzácně růžové či bílé barvy, uspořádány v dlouhém, hroznovitém květenství, ve kterém je deset až padesát květů. Rostlina je vhodná k řezu, často se využívá do květinových vazeb. Existují speciálně vyšlechtěné druhy s  rozličně zbarvenými květy (i dvoubarvými) a též s květy poloplnými nebo plnými.

Pěstují se především kultivary a kříženci (např. kříženci D. elatum x D. grandiflorum), které jsou zahrnovány do následujících skupin.

Elatum

Patří sem velké množství kultivarů lišících se zejména barvou květů, které mohou být například modré, fialové, růžové, s různě zbarveným středem, a také jejich plností. Mohou být plné či poloplné a v průměru mít 6 i více centimetrů. Na postranních výhoncích jsou však květy o něco menší. Výhodou je, že rostlina po seříznutí může vykvést i na podzim. Celková výška rostliny může být až 2 metry.

Belladonna

Pro tuto skupiny jsou charakteristické přilbovité, jednoduché nebo plné květy, které mají šířku od 2 cm. Celkově rostlina může dosahovat výšky 1,5 m.

Pacific

Tato skupina má téměř stejné charakteristické rysy jako skupina Elatum. Květy mají v průměru až 7 cm a dělí se na plné a poloplné. Rostlina dorůstá do výšky přibližně 1,7 m. Podstatným rozdílem této skupiny je, že se rostliny pěstují jako jednoleté nebo dvouleté.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se