×
Hledat v našem blogu

Nezapomeňte vysít dvouletky, čas jejich výsevu je tady

Některé kvetou již časně zjara, tehdy, kdy letničky teprve vyséváme. Tvoří ideální kombinaci s jarními cibulovinami.

Nejčasněji rozkvétají macešky, které, pokud je zima mírná, nás potěší květy už v únoru, přidají se pomněnky, zimní fialy, slézové růže, náprstníky a zvonky. Svou atraktivitou upoutají již z dálky. 

Ne všechny, které považujete za dvouletky, jsou však skutečně dvouleté. Některé mají vývoj kratší než jeden rok, ale životním cyklem do dvou roků (nebo spíše vegetačních sezon) skutečně zasahují. Řadí se k nim i rostliny, které se vysévají v létě, vysazují na podzim a na jaře se poté můžete těšit na jejich květy.

Semínka dvouletek se vysévají právě v tomto období, v červnu a v červenci, nejlépe do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený okrasná záhonek. Vzhledem k horkým letním dnům a vysokým teplotám při klíčení (především u macešek), půda velmi rychle vysychá, semínka proto jen slabounce zasypte a po zalití je nutné je zastínit a pravidelně zalévat. Stínění sejměte poté, co rostlinky začnou klíčit, ale pokud je slunné počasí, opět je lehce zastiňte. Příliš vysoké letní teploty jsou většinou nejčastější příčinou neúspěšného pěstování.

Vysejete-li semena do pařeniště, je důležité po vzejití rostlin důkladné větrání, aby se semenáčky příliš nevytahovaly. Jestliže je výsev příliš hustý, rostliny přepichujte, aby měly více prostoru, a na konečné stanoviště vysazujte na podzim nebo na jaře.

Ideální stanoviště pro dvouletky je na výsluní, snesou však i polostín. Pozor musíte dávat na úpal a výsušné stanoviště! Půda by měla být humózní, spíše hlinitá. Dvouletkám se nebude dařit v půdách suchých a čerstvě vyhnojených chlévským hnojem. Je-li půda přemokřená nebo přehnojená dusíkem hrozí uhynutí rostlin - snadno vymrzají nebo vyhnívají.

V zimních měsících rostliny před holomrazy chráňte lehkou nastýlkou, např. z chvojí, na jaře ji však musíte včas odstranit, aby rostliny nevyhnily. Také potřebují přihrnout a okopat.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se