×
Hledat v našem blogu

Podzim je vhodný pro výsadbu ovocných stromů

Pokud potřebujete vysadit do svého sadu či na zahrádku ovocný stromek, podzim je nejvhodnější doba. Pro výsadbu je lepší chladné období a vegetační klid. Ale pozor, výsadbu je nutné stihnout přibližně do poloviny října, poté je půda promrzlá až do hloubky. Stromky v tomto období nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.

Vyberte odrůdu vhodnou do vašich podmínek:

– Volit můžete nejen podle otužilosti, ale také podle rezistence vůči chorobám.

Vyberte vhodné stanoviště:

– Musíte vědět do jaké výšky a šířky vybraný strom poroste a zda bude mít na vybraném budoucím stanovišti dostatek světla a živin.

– Chcete-li nahradit některý ze starých stromů v zahradě či sadu, nemusíte ten původní hned vykopávat. Většinou nahrazujeme ovocné stromy, které už pomalu dosluhují. Nový strom tak vysaďte v blízkosti starého, za pár roků bude nový stromek dostatečně silný, případně začne plodit a pak můžete ten starý odstranit úplně.

– Tento postup nepraktikujte, pokud je starý strom nemocný, nemoc by se mohla rozšířit dál po zahradě a je tedy na místě zbavit se takového stromu co nejdříve.

Zkraťte stromkům kořeny:

– Těsně před výsadbou prostokořeným sazenicím nůžkami zkraťte mírně kořeny. Takto upravený stromek se namočí na několik hodin, nejlépe však na celý jeden den.

Postup výsadby:

– Stromek dáme do jámy tak, aby místo roubování bylo cca 10 cm nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Musí být pěkně rozprostřeny.

– Kořeny zasypte dobrou zeminou, může být vylepšena zahradnickým substrátem do 20 % objemu, případně na dno jámy dejte kompost či odležený hnůj. Koňský hnůj může být až po roce uležení, kravský po 3 letech, prasečí až po 5 letech, jinak by se spálil1003101y kořeny. Hnůj promíchejte s původní zeminou a na tuto vrstvu nasypte asi 10 cm obyčejné zeminy.

– Nyní vsaďte stromek, půdu ušlapejte a důkladně zalijte.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se