×
Hledat v našem blogu

Letničky nesmí chybět v žádné zahradě

Letničky u nás patří k tradičním druhům okrasných rostlin. Charakterizovat letničky jako skupinu okrasných rostlin lze jen velmi těžko. Různé druhy letniček vytváří nejrůznější barevné i tvarové kombinace. Jsou zajímavé i z hlediska vůní a tvaru celé rostliny. Díky této rozmanitosti si vybere opravdu každý. Protože mají podobné vlastnosti, jsou mezi letničky často řazeny také okrasné dvouletky.

K tradičním letničkám, které na své zahradě můžete pěstovat, patří např. hledíky, aksamitníky, astry, hlaváčky, lobelky, slunečnice, petúnie a mnoho dalších. Kromě semen konkrétních druhů můžete také vybírat letničky i ve směsi. K dostání je např. směs japonská zahrada, divoké polní květy či směs pohádková.

Pokud s pěstováním letniček teprve začínáme, je vhodné se na příští sezonu pořádně připravit. Semena některých druhů se totiž vysévají už na podzim a je proto potřeba si poměrně dlouho dopředu ujasnit, jaké letničky chceme na své zahradě mít a zjistit si, v jakých podmínkách se námi vybrané druhy pěstují.

Semena v závislosti na druhu vyséváme přímo na stanoviště nebo si v teplém pařeništi či skleníku předpěstujeme jejich sadbu. U některých druhů se lze vydat oběma cestami, stejně jako je u některých druhů jistá benevolence i v termínu výsevu/výsadby. Ve srovnání s rostlinami z podzimního výsevu, které k růstu využijí zimní a zejména jarní vláhu, nebývají na jaře vysévané letničky tak mohutné a většinou vytváří o něco méně květů. Na podzim můžeme vysévat například ostrožky, měsíčky nebo některé druhy okrasných máků.

Pokud budeme předpěstovávat sadbu (platí zejména pro choulostivé druhy) vyséváme semena např. do nízkých truhlíků. Aby z nich mohla odtékat přebytečná voda, pokryjeme ze všeho nejdříve jejich dno drenážní vrstvou. Tuto vrstvu poté překryjeme 2 až 3 centimetrovou vrstvou hrubé zeminy, kterou jemně přitlačíme. Na závěr přidáme ještě centimetrovou vrstvu jemného substrátu, který urovnáme, aby byl povrch bez hrud. Semena se snažíme co nejrovnoměrněji rozmístit po celé ploše truhlíku. Nakonec semena zasypeme slabou vrstvou jemné zeminy či písku a opatrně zalijeme. K zalití můžeme použít rozprašovač.

Letničky ze sadby vysazujeme na venkovní záhony v době, kdy máme jistotou, že nám choulostivé druhy nezničí žádný opožděný mrazík. V praxi je pro bezpečnou výsadbu obecně vžitý termín 15. květen – tzv. po třech ledových mužích. Letničky pěstujeme na slunném stanovišti a dobře vyhnojených záhonech. Spon při výsadbě se liší v závislosti na druhu, často se volí spon 20 (30) x 20 (30) cm. Pro zdárný růst je vhodné letničky pravidelně zalévat a také hnojit.

Některé druhy je vhodné po výsadbě zaštípnout, aby se zpevnily a vytvořily košaté keříky. K takovým patří např. hledíky nebo astry. Letničky, které tvoří semena a zároveň kvetou, povzbudíme k opakovanému kvetení tak, že odstraníme všechna odkvétající květenství předtím než stačí vytvořit semena. Toto opatření je vhodné např. u měsíčků a hrachorů.

Letničky vytváří na zahradách tu správnou atmosféru a proto zde mají své místo. Mnohé letničky však mohou potěšit i v zimě, jestliže si jejich květy usušíme. K druhům, které si je možné takto uschovat, patří např. laskavce, chrpy a v neposlední řadě slaměnky.

Tag: Letničky
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se