×
Hledat v našem blogu

Exotické rostliny v zahradě

Jedním z nejoblíbenějších koníčků Čechů je prý zahradničení. Až donedávna se české zahrady navzájem příliš nelišily - všude rostla nějaká ta zelenina, mezi tím pár letniček, v truhlících pelargónie a sem tam ovocné stromy. Pokud byste rádi při pěstování vyzkoušeli něco nového, jsou exotické rostliny určitě správnou volbou. Exotické rostliny mohou vhodně doplnit jak užitkovou zahradu, tak i okrasnou zahradu. Ten, kdo s pěstováním exotických rostlin začíná, si jimi nemusí okamžitě osázet celou zahradu. Každý si však může vysadit pár solitérních rostlin nebo si vytvořit exotické zákoutí.

Lidé se obvykle domnívají, že exotické rostliny jsou náročné na pěstování a že jsou choulostivé. U mnoha druhů jsou tato tvrzení jistě více či méně pravdivá, ale na druhou stranu je mezi exotickými rostlinami mnoho těch, které nejsou náročnější než klasické zahradní rostliny a najdou se i takové, které dokonce vyžadují péče méně. Základem při pěstování každé exotické rostliny je každopádně výběr vhodného stanoviště a zajištění správného způsobu přezimování.

Exotické rostliny můžete do zahrady vybírat např. podle atraktivního vzhledu s dekorativními květy nebo lahodnými plody, pokud dáváte přednost pěstování rostlin užitkových. Neplatí ovšem že rostliny užitkové nemohou zároveň být i velice hezké. Atmosféru letní dovolené v zahraničí, kvůli které cizokrajné rostliny také často pěstujete, do zahrady vnesou i rostliny s dekorativními listy nebo neobvyklým vzrůstem.

Rostlin pocházejících ze vzdálených zemí je i v České republice k dostání nespočet druhů, např. semena různých masožravých rostlin, cykasů či několika druhů (i mrazuvzdorných) palem. Kdo upřednostňuje rostliny, ze kterých je možné sklízet a ochutnávat plody, může zkusit pěstování pomerančovníku, kiwi, granátovníku, papáji nebo třeba fíkovníku.

To, jestli se některá z exotických rostlin hodí do podmínek vaší zahrady, závisí nejen na ročním průběhu teplot, ale také na odolnosti nadzemních výhonů i kořenů vůči nízkým teplotám a vlhku. Zatímco poškozené nadzemní části jsou rostliny na jaře mnohdy schopny vytvořit nové, kořeny jsou ve vztahu k přezimování klíčové. Pokud jsou zasaženy spolu s celou rostlinou, je naděje, že rostlina úspěšně přezimuje, velmi nízká. V tomto ohledu jsou ve výhodě rostliny, které mají dlouhé a hluboko sahající kořeny, než rostliny s kořeny mělkými. Důležitou roli hraje také fakt, zda rostlinu pěstujeme v nádobě nebo volně v půdě. Při pěstování v nádobě půda s kořenovým systémem snadno kompletně promrzne tak, že tímto způsobem jsou poškozovány i rostliny (jako např. tis), které jsou jinak plně mrazuvzdorné.

Rostliny, které mají exotický původ a přitom nedosahují rozsáhlých rozměrů, lze s úspěchem pěstovat střídavě. V létě venku na zahradě či na terase a v zimě na chodbě, v ložnici nebo kdo má možnost, tak ideální jsou vytápěné skleníky a samozřejmě zimní zahrady. K rostlinám, které je možné tímto způsobem pěstovat patří například eukalyptus nebo čajovník. Celoročně uvnitř našich domovů, lze pěstovat třeba kakaovník nebo kávovník. Při pěstování čajovníku a kávovníku si navíc můžete posléze z produktů sklizených z těchto rostlin připravit vlastní čaj nebo kávu.

Pěstování exotických rostlin není náročné, při hledání vhodného stanoviště a způsobu pěstování vůbec, je však potřeba se seznámit s požadavky, které konkrétní druhy rostlin uplatňují a v rámci možností se jim snažit přiblížit. Odměnou vám budou krásně rostoucí exotické rostliny.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se