×
Hledat v našem blogu

Jezírka – krásné doplňky zahrady

Jezírka jsou krásným doplňkem, ale nádhernou oázu vytvoříte jen vhodně vybranými, okrasnými vodními rostlinami a bohatým osázením. Některé rostliny navíc nemají pouze funkci okrasnou, ale pomohou udržet čistou vodu a potlačit růst řas a sinic.

Druhy vodních rostlin nelze jen náhodně volit podle toho, které rostliny by se nám v jezírku líbily. Nutné je dodržet nároky jednotlivých druhů i jejich vhodnou kombinaci přiměřenou velikosti nádrže a také různou hloubku. I přes tyto omezující podmínky je výběr ohromný, jelikož přirozená rozmanitost říše vodních rostlin je rozšířena šlechtěním. Vybírat tedy máte z čeho.

Mělká voda

Na břehy jezírek patří rostliny, jejichž kořeny, případně spodní část prýtu, roste pod vodou (podle druhu 2 až 20 cm), větší část se pak tyčí nad hladinou. I pro pěstování těchto rostlin jsou vhodné nádoby, umístěné na mělčích stupních jezírka.

Patří sem například:

· v řadě variet vyšlechtěné, krásně kvetoucí bahenní kosatce (Iris),

· s výrazně tvarovanými listy šípatka (Sagittaria),

· ďáblík (Calla), plazivá rostlina, jejíž bílé květy opravdu připomínají kalu,

· skřípinec (Scirpus „Albescens“ a „Zebrinus“), jehož stébla jsou panašovaná

· nezničitelný zblochan (Glyceria) se bujně rozrůstá,

· suchopýru (Eriophorum), se daří v kyselé vodě, je známý svým květem podoby bílého chmýří.

Rostliny mělkých vod pomohou začlenit jezírko do zahrady, spolu s bahenními a vlhkomilnými druhy vytvářejí přirozený přechod jezírka a jeho okolí. Při okraji jezírka můžeme vytvořit mělkou bažinu, kde rostliny necháme kořenit přímo ve volném substrátu. Na bažinku může navazovat řada dalších vlhkomilných druhů, které vyžadují velmi vlhkou půdu, ne však úplné zamokření – pomněnka, máta, pryskyřník, řeřišnice, čechrava, rdesno, pérovník...

Hladinu mohou pokrývat nejen již, v předchozím díle, zmíněné lekníny a další druhy s podobným typem růstu, ale i rostliny plovoucí, které k životu nic jiného než hladinu nepotřebují. Uplatníme je v malých nádržích jako doplněk rostlin kořenujících v hloubce a také jako dočasné pomocníky zastiňující část hladiny, jestliže čekáme, až se třeba zrovna lekníny rozrostou. Do malé nádrže se hodí např. voďanka (Hydrocharis) či azolka (Azolia), krásné květy má vodní hyacint (Eichornia).

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se