×
Hledat v našem blogu

Jak si předpěstovat zdravé a silné sazeničky rajčat?

Jestliže chcete v létě sklízet vlastní sladká a šťavnatá rajčata, zkuste to od semínka. Vyberete si z široké nabídky odrůd a užijete si radost z pěstování a sklizně plodů.

Rajčata vyséváme 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky rostlin vysadit ven, případně do skleníku. Vyšší teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit (doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenům a sazeničkám dopřejeme), rychlejší klíčení podpoříme i máčením. Příroda semena obdařila inhibitory klíčení, které odplaví až větší a dlouhodobější přísun vláhy (máčení tedy klíčení urychlí a usnadní), a pokud místo vody použijeme bylinkový nálev, podpoří i odolnost mladých rostlinek vůči nemocem. Semínka by při máčení měla částečně čnít nad hladinu, aby mohla dýchat, a máčíme je několik hodin až den.  

Náš tip:
Máčíme-li semena v heřmánkovém nálevu, pomáháme je chránit proti houbovým chorobám a potíráme bakterie a plísně, přesličkový nálev bohatý na křemík klíčící rostlinky posiluje.

Semena vyséváme do lehkého substrátu (výsevního, či směsi listovky a perlitu nebo vermikulitu), zasypeme je přibližně 0,5 cm silnou vrstvou a udržujeme mírně vlhké. Jestliže je vyséváme do sadbovačů (ze kterých se snáze přesazuje) můžeme je naplnit zcela, vytvořit drobné důlky či zářezy, semena do nich vložit a zahrnout. Semena rajčat nejrychleji vyklíčí při teplotě 25 °C, později příliš vysoká teplota vhodná není, a měla by klesnout na 15–20 °C. Rostlinky potřebují dostatek světla - sazeničky budou prospívat u jižně či východně orientovaného okna bez záclony, ideální je přisvěcování zářivkou či výbojkou s denním spektrem. Vyšší teploty a nedostatek světla vedou k vytahování rostlin a nekvalitním sazenicím. Přestože je intenzivní osvětlení žádoucí, nemělo by být delší než 12-14 hodin, aby měly semenáčky čas růst i odpočívat a byly silné. Substrát udržujeme stále mírně vlhký. Do zálivky jednou týdně přidáváme hnojivo pro nastartování růstu. Při pěstování sazeniček jsou praktická minerální hnojiva, jelikož kopřivový výluh většinou ještě nemáme k dispozici. Sílící sazeničky zužitkují vše, zbytky se, na rozdíl od venkovního použití, nevyplavují do spodních vod.

Již v dubnu lze sazenice při vhodném počasí, přesazené ze sadbovače či misky do větších nádob, přemístit do skleníku (nesmí však zmrznout) nebo chladnější místnosti k oknu (porostou pomaleji, ale budou silné a košaté). Skleníková rajčata můžeme vysadit rovnou na záhony, na místa uvolněná po jarním salátu a další zelenině. Rychlost růstu lze regulovat s pomocí teploty, což je výhoda – není žádoucí, aby sazeničky již před květnovou výsadbou nasazovaly na květ, nebo měly dokonce malé plody. Pokud se tak náhodou stane, květy je lepší odstranit. Rostlina by se po výsadbě na stanoviště měla soustředit na zakořenění a růst, a teprve až vyroste a zesílí, začít nasazovat na květy a vložit sílu do zrání plodů.

Tag: Zelenina
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se