×
Hledat v našem blogu

Plodiny, které si můžete sami vypěstovat, a poskytnou Vám množství cenných látek

Jaké plodiny by Vám neměli v zahradě chybět? Pěstujte ty, které vám poskytnou co nejvíce cenných látek. Vybrali jsme jich několik, které budou vašemu zdraví velmi prospěšné.

Vysoký obsah vitaminů P, C, E, skupiny B, karotenu, jodu a kyseliny nikotinové mají plody arónie. Dále jsou bohaté na flavonoidy, antokyany a pektin. Arónie podporuje propustnost, pevnost a pružnost cévních stěn, reguluje krevní tlak a kombinace vitaminu C a pektinů působí při pravidelném užívání výrazně protiskleroticky. Má také přímý léčebný účinek na poruchy činnosti štítné žlázy.

Nabitý vitamíny je rakytník. V jeho plodech je obsaženo velké množství vitaminu C, A, E, F, D, K, skupiny B a rutinu, tj. vitaminu P, dále hořčíku, železa, síry, boru a titanu a pektinů, tříslovin, flavonoidů a organických kyselin. Jak sušené, tak i čerstvé pomáhají při očních neduzích, při Basedowově nemoci způsobené nadměrnou tvorbou hormonů štítné žlázy, siličný olej lisovaný z bobulí léčí kožní nemoci a poranění, žaludeční vředy, dnu a revmatismus, působí i jako kvalitní antisklerotikum a tlumí bolesti.

Bohatá na vlákninu, betakaroten, vitaminy C a E, B2, kyselinu listovou (B9), hořčík, železo, fosfor, síru a flavonoidy je brokolice. Díky vysokému obsahu vápníku se brokolice doporučuje při osteoporóze a obsah draslíku zase podporuje lepší činnost mozku a správný růst svalů, reguluje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, odstraňuje zácpu a má i protirakovinné účinky.

Zdrojem vitaminů A, B1, B2, C a E, minerálních látek jako např. draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo je černý kořen. Najdeme v něm i látku allantoin, který podporuje léčbu ran, trávení a činnost žláz s vnitřní sekrecí. Černý kořen je vhodný i pro diabetiky a jako součást redukčních diet díky vysokému obsahu inulinu, pomáhá také při dně a revmatických chorobách, působí jako sedativum.

Česnek nesmí v našem přehledu chybět. Je bohatý na vitaminy A, B1, B2 a C, z minerálů na selen a zinek, dále obsahuje různá rostlinná antibiotika, látky působící proti srážení krve a také složky, které rozkládají cholesterol způsobující kornatění tepen. Pomáhá také v boji proti mykózám, bakteriím a virům, arterioskleróze a trombóze a snižuje riziko rakoviny a krevní tlak. Zpomaluje stárnutí buněk, jelikož působí jako antioxidant.

V čerstvých kořenech křenu se nachází vitamin C, vápník, hořčík, další minerály a látky, které mají silně antiseptické účinky. Podporuje trávení a metabolismus, působí jako přírodní tonikum i diuretikum, snižuje prokrvení nemocných částí těla a tím mírní bolesti a usnadňuje hojení, čehož se využívá při revmatu, různých zánětech, nervových bolestech, otocích a omrzlinách.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se