×
Hledat v našem blogu

Pelargónie ze semen

Pelargónie (česky muškáty) jsou oblíbené květiny, které měly za okny naše babičky, maminky a ani v současnosti neztratily tyto květiny na oblibě. Obvykle se s nimi setkáváme právě v oknech nebo v balkónových truhlících. Jejich předností je jednak pěstitelská nenáročnost, ale také bohaté květy v nepřeberných barevných kombinacích.

Předpěstované sazenice nebo semena

I když většina milovníků pelargónií dává přednost zakoupení již předpěstovaných sazeniček, není nic složitého vypěstovat si sadbu sami přímo ze semen. Jen je třeba semena zakoupit ve specializovaných obchodech, protože doma sebraná semínka nezaručují bohatý květ a semenáčky špatně rostou. Zakoupená semena jsou většinou hybridní a koupit lze buď směs barev nebo semena květin v jedné barvě.

Pěstování ze semen

Semena se vysévají již brzy v předjaří, nejlépe v první polovině února a do 14 dnů vyrostou malé semenáčky, které přesadíme do květináčů v době, kdy budou mít tři až čtyři páry pravých listů. Vysetá semínka jemně zasypeme zeminou, přimáčkneme, a podle potřeby přechodně zakryjeme skleněnou tabulkou. Pokud máme sazenice opravdu silné a dobře zakořeněné, můžeme je klidně přesadit rovnou do truhlíků. Je třeba počítat s tím, že vývoj rostlin od výsevu do květu trvá 90 až 120 dní, což se mění podle odrůdy.

Podmínky pro správný růst sazenic

Pelargónie jsou náročné na výživu, proto je pravidelně přihnojujeme, mladé rostlinky dvakrát týdně, dospělé ještě častěji. Také je zapotřebí zajistit správný substrát a dobré světelné podmínky. Zálivku provádíme tak, aby rostlinky nepřeschly ani nebyly podmáčené. Ven můžeme muškáty umístit až v květnu, kdy už nehrozí jarní mrazíky. Rostliny kvetou velmi bohatě, jejich další kvetení si zajistíme pravidelným hnojením a vyštipováním zvadlých květenství. Muškáty v době květu a po odkvetení V době, kdy muškáty přenášíme do venkovního prostředí, můžeme upravit jejich tvar zaštípnutím, aby více košatěly a tak nasadily i více květů. Vhodné je také přihnojit přípravkem přímo pro tyto rostliny. V době květu, které trvá až do přelomu října a listopadu, nezapomeneme na pravidelnou zálivku a hnojení. Příchodem prvních mrazíků je limitována doba k přenesení rostlin do chladné místnosti, kde je uložíme k přezimování.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se