×
Hledat v našem blogu

Na zahradě by neměla chybět meduňka

Meduňka lékařská je vytrvalá rostlina, která v době květu na zahradě dorůstá až do jednoho a půl metru. Její květy i listy jsou trochu podobné hluchavce. Kvete nevýraznými drobnými bílými květy od června po celé léto, jež vyrůstají v paždí listů. Lodyhy jsou hodně větvené a nesou vstřícné chloupkaté listy vejčitého tvaru s okrajovým vroubkováním.

Pochází z oblasti Středomoří, proto vyžaduje slunečné stanoviště. Miluje teplé, záhřevné půdy, nezamokřené a s vyšším podílem vápna. Na jednom místě vydrží po mnoho let a zcela se zapojí do souvislého porostu. Pěstovat ji můžeme z březnových výsevů, kdy si předpěstujeme sazenice v průběhu šesti až osmi týdnů, na záhon ji vysazujeme nejlépe po ledových mužích (po 15. květnu) do vyhnojené a prokypřené půdy. Porost se rychle rozrůstá, takže nesázíme příliš hustě, ale asi čtyřicet centimetrů od sebe. Na jaře odstraníme odumřelé, poškozené a zaschlé části. Rostliny pravidelně seřezáváme – tím podpoříme další větvení a růst nových výhonků, první řez nepoškozených výhonů uděláme ještě před kvetením. Silné, dřevnaté stonky nemají uplatnění. V bytových podmínkách můžeme meduňku pěstovat při teplotách okolo 15 až 20 °C a dobrém osvětlení celoročně a takto ji i přirychlovat. Meduňka pěstovaná v bytě není tak aromatická, ale oproti sušené nebo mražené meduňce je stále intenzivnější. Meduňku sklízíme od začátku května a pokračujeme přes celou vegetaci. Sklízíme listy nebo celé výhony, a to nejlépe ještě před rozkvětem. K léčebným účelům meduňku co nejrychleji usušíme. Sušíme při teplotách mezi 30 až 40 °C na místě bez dopadu slunečních paprsků. Při pomalém sušení listy hnědnou, čímž se znehodnocují. Sušenou drogu uchováváme v dobře uzavřených nádobách, po roce však zcela ztrácí své účinky.

Rostlina obsahuje silice, třísloviny, organické kyseliny, sliz, flavonoidy a minerální látky. Usušenou meduňku využijeme k přípravě bylinného čaje, který uklidňuje při nervovém vypětí, stresu, onemocnění i nespavosti. Úlevu přináší i při nachlazení, kašli, trávicích problémech i problémech se srdeční slabosti. Zvyšuje tvorbu žluče, snižuje tvorbu plynů, zpomaluje tep a mírně snižuje krevní tlak.

Čaj připravíme tak, že jednu čajovou lžičku zalijeme šálkem vroucí vody, pijeme denně dva až tři šálky.

Na uklidnění a při nespavosti můžeme použít meduňkové víno - 150 g čerstvě nasbíraných listů zalijeme litrem dobrého vína, dobře uzavřeme a postavíme na deset dní na okenní parapet, kam dopadá slunce, poté přecedíme do vypařené lahve.

Meduňka má citrónovou vůni a chutná kořenitě - čerstvou ji přidáváme do ovocných a zeleninových salátů, zdobíme jí poháry a různé dezerty, ochucujeme jí některé masité pokrmy a ryby. Také se z ní mohou připravovat vonné čaje, nejlépe ve směsi s mátou a dalšími bylinkami.

Tag: Bylinky
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se