V okrasném jezírku nesmí chybět vodní růže

V okrasném jezírku nesmí chybět vodní růže

Máte na zahradě okrasné jezírko? Vodní plochu Vám pak mohou krášlit různě barevné vodní růže – lekníny (Nymphaea). Pěstování leknínů není náročné, v každém jezírku však neporostou. Při výběru, případně obnově rostlin v jezírku dáme přednost rostlinám mírného pásu, které nevyžadují přílišnou péči při přezimování. Musíme vybírat i podle velikosti a hloubky jezírka. Lze si vybrat od nejmenších trpasličích druhů pro hloubku od pěti cm až po větší pro hloubku kolem metru. Vyberete-li tedy vhodný druh, ani nemusíte vlastnit zahradu s jezírkem, lekníny můžete pěstovat v nádobě na balkoně.

Jezírko je zapotřebí důkladně vyčistit od veškerých usazenin, bahna, tlejícího listí apod. Při čištění zkontrolujeme i stav stěn jezírka a případně ho opravíme. Lekníny sázíme zpravidla od dubna do konce července. Vhodné jsou pro ně stojaté vody s výškou vodního sloupce nad substrátem od 30 do 90 cm. Rostliny potřebují hodně slunce, alespoň 4 – 6 hodin denně, v polostínu by méně kvetly. Aby se daly rostliny dobře přemisťovat, zasadíme je do nižších, širších, plastových nádob. Vhodným substrátem je směs rašeliny, jílovité zeminy a hnojiva, případně si zakoupíme již hotový substrát pro vodní rostliny. Aby se substrát z květníčků nevyplavoval, zatížíme ho vrstvou štěrku nebo kamínků. pH vody by se mělo pohybovat od 5 do 6. Nejvíce květů se na hladině vyskytuje od června do července. Aby bylo jezírko stále pěkné, uštipujte odkvetlé květy a odumírající listy. Není to však nutné, časem se rozloží a v jezírku zmizí.

Leknínům může škodit hmyz, který je jejich nejčastějším nepřítelem, plži, hlodavci (hryzec vodní nebo ondatra), vodní ptáci, vodní ptáci a býložravé ryby. Lekníny často ohrožuje i hniloba. Larvy některých ve vodě žijících much, brouků, chrostíků a pakomárů mohou již od května působit značné škody vykusováním listů. Velké škody mohou napáchat i mšice. Pokud chcete pěstovat v jezírku lekníny, zapomeňte na chov vodní drůbeže.

Odlišné nároky na pěstování mají lotosy, proto si je s lekníny nepleťte, jediné co je spojuje je podoba. Ty k dobrému růstu potřebují teploty okolo 25° C a teplota vody by nikdy neměla vyloženě klesnout pod 20° C. V našich zeměpisných podmínkách se s nimi ve volné přírodě ani v zahradách tedy nepotkáme. Pokud ano, vydrží nejvýše do září.

Publikováno dne 2017-04-27 Okrasné rostliny 1113

Podobné články

Áron dračí, exotická rostlina, kterou je...

Áron dračí, jinak také drakovec (Dracunculus) řadíme do rodu rostlin z čeledi árónovitých.

Dominantou podzimních zahrad jsou astry

Astry nejsou na pěstování náročné.

Přezimování přenosných rostlin...

Většině rostlin vyhovuje teplota k přezimování okolo 5 – 10°C.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Menu