×

Nevadlec je nenáročná letnička vhodná i k sušení

Jestliže ještě nepěstujete nevadlec, tak jste ještě neobjevili všechny zajímavé letničky. Hodí se pro zahrady i truhlíky. Celosie neboli nevadlec (Celosia) umí nabídnout pestré až neonové barvy ve spektru od bordó a cyklámenové, přes červenou, oranžovou až po žlutou. Její použití samostatně i v kombinaci s jinými květinami, může být velice decentní, pokud se zaměříme na jednu barvu celosie. Krásné květy celosie můžeme zachovat i sušeném stavu.

Pěstování celosie

Celosie je nenáročná teplomilná letnička, ale nelze ji vysévat přímo. V druhé polovině března ji vyséváme pro předpěstování. Semena vysejeme na povrch pěstebního substrátu a necháme je navlhčené několik dnů pod igelitovým sáčkem. K vzejití totiž potřebují vysokou vzdušní vlhkost. Po naklíčení je můžeme lehce poprášit substrátem a opět zvlhčit. Rostlinky vyjednotíme, když jim narostou první pravé listy.

""Krásné květy celosie můžeme zachovat i sušeném stavu.""

Na konečné stanoviště je vysazujeme po zmrzlých, jsou totiž díky svému africkému původu extrémně citlivé na mráz. Jsou teplomilné, vyhovují jim teploty mezi 20 °C a 25 °C. Při teplotách nižších než 16 °C začínají trpět chlorózou, to je však jediná nemoc, která se na nich projevuje a nejsou citlivé ani na výskyt škůdců. Pozor si musíme dát také na přemokření. V příliš jílovité, vlhké půdě může nevadlec odehnívat od kořene. U některých odrůd jsou květy citlivé na dlouhotrvající déšť a můžou zahnívat.

Aby měla rostlina skutečně pestré a zářivé barvy, potřebuje kvalitní hnojení po celou sezónu. Stanoviště jí vyhovuje slunečné bez rizika podmáčení i při delších deštěch. Nižší druhy se hodí i do truhlíků a květináčů – samostatně i v kombinaci s dalšími rostlinami. V záhoně lze nevadlec kombinovat jako doplněk dalších letniček. Svoji krásu si umí zachovat i po usušení. K tomu se používají především vyšší odrůdy. Rostlina se suší se i se stonkem – odtrhnete ji v plném květu a sušíte v teple, ale mimo přímé sluneční záření tak, že rostlinu pověsíte dolů hlavou.

"

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se