Fuchsie pěstovaly už naše prababičky, oblíbené jsou dodnes

Fuchsie pěstovaly už naše prababičky, oblíbené jsou dodnes

Květy fuchsií mají spoustu tvarů a mnoho odstínů barev, zdobit mohou nejen parapety a balkony, ale pěstují se v záhonech a květinových rabátkách, převislé v závěsných koších i jako pokojové rostliny. Dají se také snadno vytvarovat do podoby stromku, keříku či pyramidy.

Fuchsie (Fuchsia) je dřevnatějící trvalka, vyžadující vzdušné a světlé stanoviště, chráněné před poledním sluncem vyhnout bychom se tak měli jen jižně orientované straně, dobře snášejí polostín i stín. Fuchsie mající tmavé květy jsou raději za světlé stanoviště, fuchsie se světlými květy upřednostňují stanoviště bez přímého dopadu slunečních paprsků. Rostliny dorůstají zpravidla do výšky jednoho metru i více, stromkové jsou výrazně vyšší. Jsou vyšlechtěny kultivary s jednoduchými i plnými květy, najdeme mezi nimi vzpřímené i převislé odrůdy. Nejtypičtější kombinace květů jsou červená a bílá, nebo červená a fialová.

Fuchsie prospívají ideálně v kypré, humózní půdě, například ve směsi substrátu pro pelargónie smíchaném s kompostem a s perlitem. Sazenice vysazujeme od dubna do června tak, aby měly krček 5 cm pod úrovní země. Když dorostou výšky 20 cm, na vrcholu je zaštipujeme, abychom podpořili růst postranních výhonů, které pak zaštipujeme pokaždé, když dorostou délky 15 cm. Fuchsie mají rády letnění. Zaléváme je podle potřeby, po nasazení poupat dáváme pozor, aby voda nedopadala přímo na rostliny, jinak poupata shodí. V době vegetace (od dubna do září) přihnojujeme 2x do měsíce vícesložkovým minerálním hnojivem v zálivce. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme, aby tvorba plodů neodebírala rostlině sílu. Dojde-li k vysychání kořenového balu nebo k přehřívání v letních vedrech, shazují fuchsie listy i květy, mohou i přestat růst.

Fuchsie přezimují nejlépe při teplotě 5–10 °C – před zazimováním zkrátíme výhony o třetinu a odstraníme všechny listy, abychom zabránili šíření případných chorob a škůdců. V zimě udržujeme kořenový bal jen mírně vlhký, zaléváme málo, aby nedocházelo k uhnívání kořenů. Venkovní fuchsie zakryjeme na zimu slámou, jestliže mráz spálí nadzemní části, které bývají odolné až do -7 °C, rostliny na jaře znovu obrazí. Fuchsie se množí snadno polodřevitými řízky, které z matečné rostliny odebíráme od dubna do září (řízky 5 – 8 cm dlouhé, z nichž odstraníme květy, zakořeňujeme pod fólií ve vlhké zemině, nebo ve sklenici s vodou, jakmile zakoření, cca za 2–3 týdny, přepíchneme je do květináčů se směsí rašeliny a perlitu).

Nejčastěji se můžeme setkat s jihoamerickou Fuchsia magallanica, konkrétně jejím kultivarem Riccartonii - polokeř je vhodný jak na slunné stanoviště, tak i do polostínu. Dorůstá do výšky až dvou metrů; F. procumbents je převislá a lístky má kulaté; stromková fuchsie F. aboresces dorůstá do výšky až osmi metrů; skupina kolem kultivaru Thumb dosahuje výšky pouze 30 cm. Některé odrůdy a kultivary, jako např. Margaret kvetou celé vegetační období.

Publikováno dne 2018-08-08 Okrasné rostliny 1069

Podobné články

Vyznáte se v růžích?

Jak růže správně pěstovat?

Je Vaším snem bohatě kvetoucí vánoční kaktus? Poradíme vám, jak na to.

V období teplých měsíců roku vánočnímu kaktusu prospívá letnění.

Blíží se Vánoce. Tradičními...

K jednomu z nejstarších symbolů Vánoc patří jmelí.

Mezi vánoční dekorace patří i...

Nejznámější a nejpěstovanější pokojovou cibulovinou jsou hvězdníky

Menu