×
Hledat v našem blogu

Africký baobab můžete pěstovat i v našich zeměpisných šířkách

Baobab africký (Adansonia digitata) je původní na africkém kontinentě. Kromě toho se vyskytuje i na Madagaskaru, kam byl nejspíš zavlečen stejně jako na Zanzibar, do Indie a na Srí Lanku. Baobaby patří do čeledi bombakovitých (bavlníkovitých). Je jich několik druhů a je pro ně charakteristický lahvovitý tvar kmene a vysoko nasazená drobná koruna s mohutnými a krátkými kosterními větvemi. Jsou to odolné rostliny přežívající v podmínkách extrémních veder ve dne a nočních chladech. Možná jste nevěděli, že i baobab se dá pěstovat jako pokojová rostlina a že ho můžete pěstovat ze semene. Milovníci bonsaí mohou pěstované baobaby i různými způsoby tvarovat.

Baobab pěstujeme jako nádobovou rostlinu. Protože baobab není mrazuvzdorný, má pěstování baobabu v květináčích tu výhodu, že v létě může být rostlina venku a na zimu je přenosná dovnitř, kde jsme schopni ji před mrazem ochránit.

Čerstvá semena klíčí poměrně rychle, při teplotě 25 až 30 °C obvykle do 3 až 4 týdnů. Na semenech se mohou vyskytovat zbytky zaschlého oplodí, které by se mohly stát zdrojem plísní a proto je dobré je odstranit. Pro rychlejší klíčení pomocí pilníku nebo nože jemně narušíme obal semena. Očištěná semena necháme jeden až dva dny máčet ve vlažné vodě. Při výsevu semínka zatlačíme celým objemem do sterilizovaného substrátu. Substrát můžeme koupit již sterilní nebo substrát sterilizujeme propařením nebo pomocí mikrovlnné trouby. Před houbovými chorobami semenáčky ochráníme lépe, pokud semena před výsevem ošetříme roztokem fungicidu.

Vyrostlé sazeničky udržujeme ve vlhkém prostředí. Po vyklíčení semenáče rostou velmi rychle, brzy je proto přesazujeme do hlubších kontejnerů s vrstvou drenáže na dně do hlinitopísčité zeminy nebo směsi substrátu pro pokojové rostliny a hrubého ostrého písku v poměru dva k jedné.

Baobaby zaléváme, pokud mají rostliny listy. V zimě snížíme teplotu na cca 20 °C. Během zimy se může stát, že rostlinám opadají listy. Ač to může vypadat hrozivě, ve skutečnosti to neznamená žádný velký problém. Pokud taková situace nastane, stačí k vyřešení pouze přiměřeně omezit zálivku. Na jaře zvýšíme teplotu a jakmile se objeví první lístky, začneme i více zalévat. Přestože pocházejí z relativně suchých oblastí, musíme mladé rostliny chránit před popálením sluncem. Malé baobaby v prvních etapách svého vývoje totiž rostou ve stínu okolních rostlin a na intenzivní sluneční svit v tomto období svého vývoje nejsou zvyklé.

Baobab přihnojujeme od jara do konce srpna. V létě je vhodné např. hnojivo pro rostliny ozdobné listem, které obsahuje nejvíce dusíku. Od konce srpna je vhodnější hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

Baobab se dá velmi dobře tvarovat. V prvních letech života baobab tvoří štíhlý úzký kmen. Růst do výšky v přirozených podmínkách umožňuje co nejdříve přerůst okolní rostliny a získat tím více slunečního světla. Pokud chceme dosáhnout co nejdříve ztloustnutí kmene, je nezbytný velmi častý ale nepříliš silný řez. Přestože rostliny nemají sklon k vytváření hustých korun, lze správným řezem úroveň rozvětvení do značné míry ovlivnit.

V Africe mají plody baobabu využití v domácí kuchyni (dužina, olej v semenech) i v tradiční medicíně (léčbě horečka), celé stromy mají funkci zásobárny vody (vydlabané nádržky ve kmeni), přístřešku nebo např. obřadních míst a proto v odlehlých místech lesa někdy můžete u paty kmene najít rýži nebo jiná jídla, někdy i peníze. Jsou to dary, které zde pokládají domorodci, kteří si této zajímavé rostliny, kterou nazývají matkou lesa, odedávna velice váží.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se