Šalvěj není jen léčivka

Šalvěj není jen léčivka

Šalvěj

Tato bylina patří svou širokou škálou barev a velikostí mezi cenné zahradní rostliny. Řadíme ji do čeledi hluchavkovitých. Pyskaté květy vyrůstají zpravidla v lichopřeslenech na vzpřímených lodyhách. Kromě šalvěje lékařské můžeme vypěstovat celou řadu letniček i trvalek, které pokvetou po celé léto v mnoha barvách.

Barvy květů mohou být od bílých, růžových, meruňkových, žlutých, fialových, modrých až třeba po rudě červené. Různé odrůdy mají i různě zbarvené listy, vedle tradiční zelené, mohou být panašované, purpurově nachové, stříbřitě šedé. Velmi dekorativní je šalvěj muškátová s širokými listy a růžovými květy, jejíž vůně má nádech vonné pelargónie a vína. Šalvěj levandulolistá v sobě snoubí vůni šalvěje a levandule. Šalvěj sličná, s výraznými červenými květy, má vůni s nádechem ananasu. Hodí se proto i do ovocných salátů a nápojů, k dezertům. Velmi dekorativní je šalvěj zahradní se zářivě barevnými listeny, kterou však lze pěstovat pouze jako jednoletku či dvouletku. V městských výsadbách a parcích je velmi častá šalvěj zářiváŠalvěj pomoučená najde velké uplatnění ve vazbách a suchých aranžmá, je vhodná pro sušení. Do své zahradní kompozice si tedy vybere opravdu každý. Proto je tato rostlina oblíbena i zahradními architekty.

Pěstovat je lze v trvalkových záhonech, skalkách, ale vyjímat se budou i v různých nádobách a truhlíkách. Pro šalvěj zvolíme slunné stanoviště nebo mírný polostín. Na slunci ovšem pokvete lépe. Půda je vhodná štěrkovitá, dobře propustná se zásaditou reakcí. Pravidelně hnojit nemusíme, můžeme však použít pozvolna rozpustná hnojiva nebo organické přihnojení již při výsadbě. V záhonových výsadbách působí šalvěje nejlépe ve větší skupině. Výsev ani předpěstování není složité. Semena dobře klíčí, koncem března je vysejeme do truhlíku nebo po přejití mrazíků přímo na stanoviště.

Šalvěj, stejně jako levandule, potřebuje pravidelný řez. Nikdy neřežeme na podzim, ale vždy na jaře. Odstraníme suché nebo poškozené lodyhy a ostatní zkrátíme na 20 – 40 cm od země. Většina trvalých druhů je mrazuvzdorná. Pozor musíme dát ale na zimní vlhkost a rozvoj hnilob.

Tip:

Šalvějím nesvědčí těžká jílovitá půda. Před výsadbou stanoviště vylepšíme hrubým pískem, štěrkem a vyzrálým kompostem.

Nekvetou-li, je potřeba je zmladit. Trsy na jaře přesadíme – vyjmeme, rozdělíme rýčem a znovu zasadíme mladé, zdravé části rostlin.

Pěstujeme- li šalvěje v nádobách, v zimě je nehnojíme, zaléváme velmi poskrovnu.

Násadu poupat podpoříme odstraňováním odkvetlých květenství. Rostliny můžeme seříznout po první vlně kvetení až k zemi a ony znovu obrazí a vykvetou.

Publikováno dne 2017-01-27 Byliny 918
Tag: Byliny

Podobné články

Proč pěstovat meduňku?

Krásně vonící bylinka s léčivými účinky

Abeceda bylinek – divizna velkokvětá

Jak na pěstování divizny u Vás na zahrádce

Bylinka proti únavě – gotu kola nebo - li pupečník asijský

Vyzkoušejte si vypěstovat tradiční asijskou bylinu Gotu Kola

Abeceda bylinek – mařinka vonná

Od teď ji nenecháme růst za plotem.

Abeceda bylinek - len

Len setý olejnatá, přadná a léčivá rostlina v jednom.

Abeceda bylinek – rakytník řešetlákový

Hippophae rhamnoides, také rakytník úzkolistý je opadavá dřevina z čeledi hlošinovitých

Menu