×
Hledat v našem blogu

Vyznáte se v substrátech?

Při pěstováni rostlin je třeba věnovat pozornost výběru zeminy. Pro ty, kteří nemají se zahradničením zkušenosti, nebo mají nedostatek času, jsou v prodeji připravené zeminy a substráty od různých dodavatelů. Výběr je široký, např. zemina pro pokojové rostliny, zemina pro kvetoucí pokojové rostliny, substrát pro pelargonie, balkónové rostliny, nebo zahradní substrát. Substráty mohou být obohaceny o průmyslová hnojiva, nebo o přírodní hnojivo guajano, což je velmi výhodné.

Hotové substráty se prodávají v igelitových pytlích. Před vlastním přesazováním je nutné je tedy nechat vyvětrat a provzdušnit. Pozor! Půda ze zahrady je pro pokojové rostliny nevhodná (její složení a vlastnosti jsou různorodé, obsahuje půdní živočichy, zárodky chorob a různá plevelnatá semena).

Substrát si můžeme namíchat i sami, chceme-li rostlinám dopřát kvalitnější zeminu. Základem je zem a rašelina. Další směsi a přísady obsahují specializované substráty, které se vybírají pro jednotlivé skupiny a druhy rostlin.

Nejdůležitějšími základními substráty jsou:
Zemní substrát - hlavně pro velké a balkónové rostliny. Dobrá směs sestává z 1/3 sterilizované země, 1/3 středně hrubé rašeliny, listovky nebo kůry a z 1/3 hrubého písku, nebo jemného perlitu. Přidáme ještě vyvážené hnojivo.

Rašelinový substrát - pro rostliny, které mají rády kyselejší substrát. Obsahuje 2/3 rašeliny a 1/3 hrubého písku nebo perlitu. Pro vyrovnání kyselosti rašeliny, přidáme na litr substrátu 1 kávovou lžičku dolomitického vápence. S tímto substrátem se snadněji a čistěji manipuluje, často však neobsahuje žádné živiny, je proto potřeba pravidelné hnojení.

Speciální substráty: 
Substrát pro bromélie - směs musí být kyprá, obsahovat hodně humusu a téměř žádné vápno. Vhodný substrát se skládá z hrubého písku, nebo perlitu a z rašeliny, přidávají se ještě další komponenty, jako částečně zetlelé kousky kůry a lesní hrabanka. 
Substrát pro orchideje – sestává z částečně rozložené borové kůry (borky). Směs lze obohatit o kuličky rozdrceného polystyrenu, nebo kousky molitanu. Směs musí být velmi propustná a lehká. Je vhodná zejména pro pěstování phanelopsisů. Podle druhů orchidejí se v různém poměru přidává rašelinový substrát. 
Substrát pro sukulenty a kaktusy - směs musí být velmi propustná. Namícháme 2/5 zemního substrátu a 3/5 hrubého písku. Pro zvýšení propustnosti můžeme přidat hrubou antuku, jemný štěrk nebo hrubý perlit. Směs pro kapradiny - měla by být hodně propustná a bohatá na humus. Její obsah by měl být: 3/5 rašelinového substrátu a 2/5 hrubého písku, nebo středně hrubého perlitu. Dále na 1 litr substrátu přidáme jeden šálek dřevěného uhlí a hnojivo s vyváženým obsahem živin v granulované, nebo práškové formě (podle návodu k použití).

Náš tip: 
Potřebujete-li větší množství kvalitnější zeminy, můžete si ji zakoupit v kompostárnách.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se