Abeceda bylinek – měsíček lékařský

Abeceda bylinek – měsíček lékařský

Svými žlutými, nebo oranžovými květy tato letnička z rodu hvězdnicovitých zdobí zahrádky od jara až do pozdního podzimu. Znám je již od starověku, kdy byl řazen i mezi koření, měsíčkem byl a občas i je nahrazován drahý šafrán. 
Měsíček je bylinou s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy, rostlina dosahuje výšky asi 70–80 cm. Kořen je vřetenovitý. Úbory květů jsou velké až 8 cm a mají žlutou nebo oranžovou barvu. Seříznou-li se rostliny po odkvětu asi 15 cm nad zemí, znovu obrazí a vykvetou.

Rostlinám se daří na slunném stanovišti či v polostínuv propustné hlinitopísčité půdě, dobře zásobené živinami. Půda by neměla být příliš podmáčená. Rozmnožuje se semeny srpovitého tvaru, 0,5–1 cm velkými. Výsev je možný na jaře i v létě. Květenstvím je úbor, kvete od jara až do zámrazu. Sběr drogy - nepravých okvětních lístků probíhá ve fázi rozevírání úborů, tedy v našich podmínkách většinou nejdříve v červnu. Pro léčivé účely se sbírají pouze květy, nejlépe oranžového zbarvení, které se sbírají za suchého a slunného počasí. Květy se pak suší ve stínu, ve tmě tak, aby neztratily svou barvu, na světle účinné látky rychle mizí. Pak obsahují správné množství léčivých látek, jako jsou: terpentické saponiny, silice, vit. C, atd.

A na co že je měsíček dobrý? 
Asi nejznámější formou využití je měsíčková mast a měsíčkový olej, ale také mnoha jiných léčivých a kosmetických přípravků, koupelí, kloktadel apod. Může se také užívat jako čaj, nebo tinktura.

Pro vnitřní užití

 • působí na tvorbu žluči – při onemocnění žlučníku, jater
 • působí baktericidně – při zánětech žaludku, střev a močového měchýře
 • působí potopudně
 • působí protikřečově, pomáhá například při dlouhotrvající a bolestivé menstruaci

Pro vnější užití

 • působí baktericidně - používá se při zánětlivých onemocněních pokožky, vředech, akné, ekzémech, plísních
 • pomáhá rychlejšímu hojení ran (např. u popálenin, omrzlin, spálenin, proleženin, pooperačních jizev, atd.)

  Náš tip: 
  Uložení měsíčku v silné kořalce nebo slivovici. Silně sušený měsíček nacpěte do sklenice od kompotu, zalijte kořalkou, dobře uzavřete, odneste do sklepa na temné a tajné místo a na několik měsíců na něj zapomeňte. Až si vzpomenete, tak ho vylisujte a přefiltrujte. Výsledný léčivý produkt se po rozředění několika lžiček na hrnek teplé vody nebo jako přídavek do jiného bylinného čaje uplatní při zánětech žaludku, slinivky, žlučníku a střev.

  Publikováno dne 2017-05-02 Byliny 1104
  Tag: Byliny

  Podobné články

  První jarní bylinky jsou plné vitamínů

  Pro někoho bylinky plné vitamínů, pro jiné plevel.

  Proč pěstovat meduňku?

  Krásně vonící bylinka s léčivými účinky

  Abeceda bylinek – divizna velkokvětá

  Jak na pěstování divizny u Vás na zahrádce

  Menu