×
Hledat v našem blogu

Abeceda bylinek – měsíček lékařský

Měsíček je známá léčivá bylina, která kromě léčebných a kosmetických účelů bude také ozdobou vaší zahrádky. Je znám je již od starověku, kdy byl řazen i mezi koření, měsíčkem byl a občas i je nahrazován drahý šafrán. 

Tato letnička z rodu hvězdnicovitých zdobí zahrádky od jara až do pozdního podzimu žlutými nebo oranžovými květy. Měsíček je bylinou s bohatě větvenými lodyhamipodlouhlými listy. Rostlina dosahuje výšky asi 70–80 cm. Kořen je vřetenovitý. Úbory květů jsou velké až 8 cm a mají žlutou nebo oranžovou barvu. Seříznou-li se rostliny po odkvětu asi 15 cm nad zemí, znovu obrazí a vykvetou.

Rostlinám se daří na slunném stanovišti či v polostínuv propustné hlinitopísčité půdě, dobře zásobené živinami. Půda by neměla být příliš podmáčená. Rozmnožuje se semeny srpovitého tvaru, které jsou 0,5–1 cm velké. Výsev je možný na jaře i v létě. Květenstvím je úbor, kvete od jara až do zámrazu.

Sběr drogy, nepravých okvětních lístků, probíhá ve fázi rozevírání úborů, tedy v našich podmínkách většinou nejdříve v červnu. Pro léčivé účely se sbírají pouze květy, nejlépe oranžového zbarvení, které se sbírají za suchého a slunného počasí. Květy se pak suší ve stínu a ve tmě tak, aby neztratily svou barvu, na světle účinné látky rychle mizí. Pak obsahují správné množství léčivých látek, jako jsou terpentické saponiny, silice, vitamín C, atd.

Asi nejznámější formou využití je měsíčková mast a měsíčkový olej, ale také mnoha jiných léčivých a kosmetických přípravků, koupelí, kloktadel apod. Může se také užívat jako čaj nebo tinktura.

Pro vnitřní užití:

– působí na tvorbu žluči – při onemocnění žlučníku, jater

– působí baktericidně – při zánětech žaludku, střev a močového měchýře

– působí potopudně

– působí protikřečově, pomáhá například při dlouhotrvající a bolestivé menstruaci

Pro vnější užití:

– působí baktericidně - používá se při zánětlivých onemocněních pokožky, vředech, akné, ekzémech, plísních

– pomáhá rychlejšímu hojení ran (např. u popálenin, omrzlin, spálenin, proleženin, pooperačních jizev, atd.)

Náš tip:

Silně sušený měsíček vložte do sklenice od kompotu, zalijte kořalkou, dobře uzavřete, odneste do sklepa na temné místo a nechte několik měsíců odpočívat. Poté takto naložený měsíček vylisujte a přefiltrujte.

Výsledný léčivý produkt se po rozředění několika lžiček na hrnek teplé vody nebo jako přídavek do jiného bylinného čaje uplatní při zánětech žaludku, slinivky, žlučníku a střev.

Tag: Bylinky
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se