Plánujete z jara novou výsadbu na zahradě? Co všechno zohlednit při výběru rostlin?

Plánujete z jara novou výsadbu na zahradě? Co všechno zohlednit při výběru rostlin?

Co si budeme namlouvat, často sáhneme v zahradnictví po rostlině, která se nám líbí, a na hlavní zásady výběru přitom zapomínáme. Nestalo se vám ještě, že jste vedle sebe vysadili rostliny, které vyžadovali zcela odlišné stanoviště, a následně jste si pak stěžovali na nízkou kvalitu sazenic, které nepřežily ani jedinou sezonu?

Podmínky stanoviště

 • volba rostlin na zahradu by určitě neměla být pouze otázkou osobního vkusu; i přesto, že se nám některé rostliny líbí, nesmíme zapomenout na to, že se jim u nás na pozemku nemusí dařit. Podmínky lze do jisté míry samozřejmě upravit, ale ne vždy je to na delší dobu. Výběr rostlin tedy vždy raději podřiďte své zahradě, naopak to nemůže nikdy na sto procent fungovat.
 • ujasněte si, kolik hodin denně sem dopadají sluneční paprsky, zda se jedná o stanoviště slunné, polostinné nebo stinné.
 • vemte v úvahu typ půdy. Výběr rostlin do velké míry ovlivňuje, zda se jedná o půdu bohatou na písek nebo štěrk, což je případ půdy lehké; půdy těžké mají vysoký podíl jílu, který drží vodu a je značně studený. S tímto typem půdy mívá problém poměrně dost rostlin.
 • důležitá je také otázka vlhkosti stanoviště. Je-li půda vysýchavá, raději rovnou vybírejte druhy snášející přísušek. Nastanou chvíle, kdy pravidelnou zálivku nestihnete, rostlinám se pak lépe povede.
 • v zahradnických centrech jsou dostupné i rostliny, které nejsou zcela zimovzdorné a v našich podmínkách hluboce namrzají. Tato informace by měla být také uvedena u prodávaných rostlin, realita je mnohdy ale jiná. Rostliny náchylné na nízké teploty nikdy nevysazujeme do mrazových kotlin nebo do míst s průtahem mrazivého větru.

Výška rostlin, zejména v době květu

 • před návštěvou zahradnictví byste si měli předem alespoň nahrubo nakreslit plánovaný záhon. U trvalek se totiž značně liší výška na začátku sezony, kdy jsou tvořeny třeba pouze listovou růžicí a v době, kdy rostlina kvete. Pak vás nepřekvapí, že jste lem záhonu založili z rostlin, které v době květu přerostou okolní druhy.

Jedna sezóna nebo desítky let

 • dřevin by se nemělo stát, že rostlina nepřežije ani dvě sezony, u trvalek to však možné je. Dělíme je do několika skupin, které se značně liší dobou, po kterou budou zkrášlovat vaši zahradu – od velmi krátkověkých druhů (které se mnohdy chovají jako letničky) až po velmi dlouhověké trvalky (z kterých se lze těšit klidně i déle jak 10 let). Krátkověké druhy se často ochotně přesévají, proto je další rok naleznete i na místech, kde jste rostlinu nevysadili.

Při výběru rostlin byste dále neměli zapomínat na:

 • máte-li malé děti nebo se u vás na zahradě často pohybují, dejte pozor na jedovatost,
 • rozlišení jedlých, nejedlých, léčivých rostlin,
 • alergeny v rostlinách,
 • náchylnost na choroby a škůdce (šlechtěnější druhy jsou více náchylné),
 • období a délku květu,
 • strukturu a barvy listů,
 • tvoření plodů – mohou být jedlé, nejedlé i jedovaté,
 • zda jsou stálezelené či opadavé.
Publikováno dne 2019-01-16 Okrasné rostliny, Byliny, Zelenina 1175

Podobné články

Salát na sto způsobů (1.)

Vzhledem k jeho rozmanitosti se nikdy neomrzí.

Jak si předpěstovat zdravé a silné...

Také milujete rajská jablíčka, ale ta z obchodu Vám přijdou bez chuti a vůně?

Zeleninové výsevy v zimních měsících (1)

Již nyní můžete začít s výsevy zeleniny pro ranou sklizeň…

Levná a účinná pomoc při...

Cibule má vysoký obsah vitamínu C

Lepší než zelenina z obchodu je ta...

Není nad tu vlastnoručně vypěstovanou

I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

Mezi odolné subtropické rostliny patří například fíkovníky.

Japonské javory jsou vyhledávanými solitérami

Japonské javory se hodí jako solitéry do trávníků i do dlážděných nebo štěrkových ploch

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu