Nebojte se pěstovat ze semen

Nebojte se pěstovat ze semen

Většina rostlin, které kvetou, vytváří po opylení semena. Semena jsou orgány rostlin určené zejména k jejich reprodukci. Jestliže dodržíme několik základních doporučení má tento způsob rozmnožování a pěstování rostlin velké přednosti a úspěšně ho zvládnou i dosud nepříliš pokročilí pěstitelé.

Tvar a velikost semen se u různých rostlin více nebo méně liší. Ve všech semenech je však zárodek ukryt pod ochrannými vrstvami. Vedle obalů a zárodku jsou součástí semen i zásobní látky, ze kterých rostlina při procesu klíčení získává energii.

U osiv nás zajímá především klíčivost. Klíčivost závisí nejen na jakosti a stáří semen, ale i na druhu rostliny. U některých rostlin tak může klíčivost být 95 %, zatímco u jiných pouze 30 %, přestože budeme v obou případech mít stejně jakostní osivo. Stejně rozmanitá je i doba klíčivosti. Semena většiny druhů zeleniny si určitou úroveň klíčivosti udržují zpravidla tři, pět i více let, zatímco okrasné stromy mají semena s dobou klíčivosti jeden až dva roky.

Aby si semena, která nakupujeme s předstihem, udržela svou klíčivost, je v období od nákupu do výsevu důležité, aby byla správným způsobem skladována. Semena je vhodné skladovat v chladu a s omezeným přístupem vzduchu. Semena uchovávaná v neprodyšných obalech jsou chráněna před vlhkostí, která by je probudila z vegetačního klidu. V chladu, optimálně mezi 5 až 10 °C, semena skladujeme proto, abychom zpomalili životní pochody probíhající uvnitř semínka. Tím si semena udrží schopnost klíčit po delší dobu, než kdybychom je vystavili vysokým teplotám nebo teplotám střídavě nízkým a vyšším.

V případě, že pěstujete zeleninu, začíná bohatá sklizeň už nákupem semen a hlavně pak jejich výsevem. I ta nejkvalitnější semena nevyklíčí, pokud jim k tomu nepřipravíme vhodné prostředí. Vhodným prostředím se rozumí přiměřená teplota a vlhkost půdy, do které semena vyséváme. To je důležité u zeleniny (rostlin), které pěstujeme na zahradě z přímého výsevu. U některých rostlin, především choulostivých na nízké teploty, je však nutné si v domácích podmínkách ze semen nejdříve předpěstovat sazenice. Tento postup se týká zejména rajčat, paprik, rané zeleniny a druhů, které mohou následkem nižších teplot nebo mrazu vybíhat do květu a přitom je jejich kvetení nežádoucí (např. celer).

Semena některých dřevin nebo exotičtějších rostlin je před výsevem nezbytné určitým způsobem ošetřit. U jehličnanů i mnohých listnatých stromů např. vyséváme nejčastěji tzv. stratifikovaná semena. Stratifikace se na rozdíl od běžného skladování semen v suchém prostředí odehrává v chladu a vlhku, čímž se odstraní zábrany klíčení. Doba stratifikace se u různých druhů liší. Semena smrku se např. stratifikují jeden měsíc. Stratifikaci naplánujeme tak, abychom semena poté mohli vysévat v optimálním termínu, u jehličnanů to je obvykle na jaře nebo na podzim. Jeden až dva měsíce se stratifikují semena zeravu a nejdéle, až šest měsíců, stratifikujeme semena jalovce. Stratifikaci naopak nemusíme provádět u borovice pokroucené, cedrů, cypřišku Lawsonova, metasekvoje a jedle.

Lepšímu klíčení semen exotických rostlin může pomoci, namočíme-li je před výsevem na několik hodin (obvykle 12 až 24) nebo dva až tři dny do vlažné vody.

Publikováno dne 2016-05-10 3944
Tag: Zahrada

Podobné články

I na podzim může být zahrada rozkvetlá

Jaké květiny vysadit, aby nebyla zahrada na podzim barevná jen díky listnatým stromům?

Není váš trávník dokonalý...

Hustý svěže zelený trávník je snem většiny majitelů zahrad.

Neprospívají vámi pěstované...

Díky Lignohumátu rostlina lépe využívá živiny obsažené v půdě

V březnu Vás na zahradě čeká...

Začít s předpěstováním sadby již můžete u většiny zelenin a letniček

Lepší než zelenina z obchodu je ta...

Není nad tu vlastnoručně vypěstovanou

I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

Mezi odolné subtropické rostliny patří například fíkovníky.

Menu