×
Hledat v našem blogu

Abeceda bylinek - pohanka obecná

Pohanka obecná (Fagopyrum esculentum) pochází z Číny a svůj název získala díky pohanským nájezdníkům saracénům a tatarům, kteří rozšířili její semena do Evropy. Je to rostlina nenáročná na pěstování a řadíme ji do čeledi rdesnovitých.

Pohanka je 30–80 cm vysoká jednoletá rostlina. Lodyha je červeně naběhlá, dutá, vzpřímená a málo větvená. Listy jsou střelovitě srdčité. Květenství vyrůstají postupně z úžlabí listu, kde jsou kvítky uspořádány v hroznu. Květy jsou oboupohlavné. Barva květů je buď bílá, růžová, méně často červená. Květy se objevují v červenci a srpnu.

Pohanka je spíše cizosprašná. Kvetoucí nať obsahuje rutin, látku, která snižuje krevní tlak. Plodem je trojboká nažka připomínající bukvici, která je hnědé, černé nebo šedé barvy. Oloupaná semena se svojí strukturou a chemickým složením podobají cereáliím.

Rostlina není náročná na půdní a pěstitelské podmínky, ale je citlivá na jarní mrazíky. Proto se vysévá v květnu, kdy pomine jejich nebezpečí. Sklízíme koncem srpna nebo v září. Dařit se jí bude v půdách lehkých, hlinitopísčitých či písčitohlinitých.

Vhodnou předplodinou pro ni jsou luskoviny a okopaniny. Je nenáročná na živiny. Většinou se pohanka pěstuje na semeno a je také významnou medonosnou rostlinou. Používá se také jako meziplodina k obnově půdní úrodnosti a ke zlepšení půdní struktury pro následné plodiny.

Pohanka je významným zdrojem flavonoidu rutinu. Je také ceněna díky své vysoké biologické hodnotě bílkovin (11 %), vyváženému složení esenciálních aminokyselin, vysokému obsahu vlákniny (11 %) a rezistentního škrobu a příznivému zastoupení mastných kyselin v tuku. Významný je především vysoký obsah kyseliny linoleové.

Semeno pohanky obsahuje draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek a selen. Z vitamínů skupinu B, cholin a tokoferol. Jelikož neobsahuje lepek, je vhodná pro osoby trpící celiakií jako náhrada běžných obilovin.

Pohanka své hlavní uplatnění nachází v lidské výživě. Cení se zejména pro vysoký obsah lehce stravitelných bílkovin, příznivé složení tuků a vysoký obsah flavonoidového glykosidu rutinu, který zvyšuje pružnost cévních a žilních stěn, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a rozšiřuje cévy.

K vaření se používají nažky, které se zpracovávají na pohankovou krupici (lámanku), mouku nebo kroupy. Plevy jsou bohaté na železo a může se z nich vařit léčivý čaj, podobně jako i z natě a květu. Mladou nať pohanky přidáváme do polévek podobně jako jiné naťové koření.

Tag: Bylinky
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se