×
Hledat v našem blogu

Jak uložit dýně na zimu, aby vydržely co nejdéle

Dýní jsou desítky druhů - tykev velkoplodá, máslová, špagetová, hokaido, cukety, patizony. Všechny patří do čeledi tykvovitých. 

Nepřekvapí nás svojí rozmanitostí barev, tvarů ani váhou od několika gramů až po několik kilogramů vážící obry.

Dýně sklízíme nejpozději v říjnu. Zralá dýně má stonky suché a dřevnaté, má výraznou barvu a dutý zvuk, který slyšíte, když na ni poklepete.

Okrasné tykvičky nejsou ke konzumaci vhodné, neboť mají nahořklou dužninu. Můžete je však usušit a použít je k různým dekoračním účelům. Jakmile je po zatřepání slyšet chrastění semen, dýně jsou dokonale suché. Délka schnutí závisí na velikosti dýně a na teplotě (může trvat i půl roku). Pro prodloužení životnosti a zvýraznění barvy můžete usušenou dýni nastříkat bezbarvým lakem.

Pro kuchyňské zpracování se perfektně hodí uskladnění. Jak však na to, aby vydržely co nejdéle?

Dýni ponechte stopku dlouhou alespoň 5 cm. Když budete dýně kupovat v obchodě, vybírejte si ty s delší stopkou. Pro uskladnění vyberte suchý chladný prostor, který lze dobře větrat.  Příliš velká vlhkost by způsobila, že dýně začnou plesnivět a hnít. Dýně umístěte na polici nebo do bedýnky, kterou vystelete slámou nebo je umístěte na podložku rezistentní vůči plísním. Na menší dýně lze například využít plastový obal od vajíček. Dýně se nesmějí se vzájemně dotýkat. Před plesnivěním dýně ochrání sáčky s kuličkami proti vlhkosti, (které můžete znát například z krabic od bot). Dýně nenechávejte venku, ani v místnosti, která při větších mrazech promrzá. Dýně nesnáší i jemné mrazy.

Nedozrálé dýně neskladujte, začnou hnít a nakazily by ostatní uskladněné plody.

Pokud jsou dýně naražené nebo se nám utrhla při sklizni stopka apod., je nejlepší je ihned zpracovat.

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se