Citrónová tráva
Citrónová tráva, botanicky správně voňatka citrónová (Cymbopogo flexuosus), pochází z jihovýchodní Asie, ale hojně se pěstuje také v Africe či v Austrálii. Je to statná, vytrvalá tropická rostlina se šedozelenými listy, které mohou dorůstat až do délky 150 cm.
Citrónová tráva botanicky opravdu mezi trávy patří, konkrétně mezi mezi lipnicovité (Poaceae). Nadzemní část rostliny je zdrojem silic využívaných např. k výrobě parfémů. Díky obsahu těchto silic má však citrónová tráva uplatnění i v domácnostech. Často se používá jako koření při přípravě různých exotických jídel. Jemné citrónové aroma dodá především pokrmům připraveným z ryb, drůbeže nebo mořských plodů. Je možné ji využívat také jako léčivku, která má antibakteriální účinky. Proto se z ní často vaří odvar, který pomáhá při nachlazení a trávicích potížích. Ve své domovině je využívána jako podpůrný prostředek při léčbě chřipky, malárie, žaludečních a nervových chorob. Čaj z citrónové trávy podporuje schopnost koncentrace.
Skvěle se hodí pro pěstování v truhlících za oknem. Protože se jedná o subtropickou rostlinu, přežije v našich klimatických podmínkách venku pouze přes léto. V bytě e pěstuje na jižních oknech. Bohužel při letních vedrech jí toto umístění vždy nemusí vyhovovat. Proto, začne-li osychat, ji v tuto dobu zastiňte nebo posuňte o kousek dál od okna. Můžete ji také pěstovat jako přenosnou rostlinu, která se brzy na podzim umístí do chladné místnosti a omezí se zálivka. Při celoročním umístění v bytě se o citronovou trávu starejte podobně jako o ostatní pokojové rostliny.
Je možné ji pěstovat úspěšně i ze semínek. Neovlivnitelnou vlastností osiva této rostliny je poněkud nižší úroveň klíčivosti. Řešením je proto vysévat větší množství semen. Zasazená semínka potřebují k vyklíčení zhruba 10 až 20 dní. Hloubka výsevu je na povrch středně těžkého a propustného substrátu, který lehce zasypte nebo zatlačte a opatrně zalijte. Výsev se poté překryje průhledným mikrotenovým sáčkem nebo sklem a umístí se do místnosti s teplotou okolo 22 °C a pravidelně zalévejte. Mladé rostlinky následně přesaďte do květináčů, které by však nikdy neměly stát ve vodě, spíš by se substrát měl před další zálivkou vždy nechat trochu proschnout. Zalévejte odstátou vodou ideálně o pokojové teplotě. Riziko z nežádoucího přemokření substrátu omezíte, když na dně květináče vytvoříte drenáž z kamínků nebo keramzitu. Citrónovou trávu lze hnojit, vzhledem k následnému kuchyňskému využití jsou však vhodná pouze přírodní hnojiva.
Stonky citrónové trávy se sklízí, až když je rostlina dostatečně silná. Seřezávejte ji těsně nad povrchem půdy. V kuchyni používejte očištěné a nadrobno nakrájené nebo roztlučené stvoly, zatímco listy můžete využít třeba k přípravě chutného čaje.