I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

Ananas

  • atraktivní rostlina, která má krásně zeleně zbarvené, dlouhé, špičaté listy.
  • pěstujeme ho celoročně při pokojové teplotě na světlém místě. Zálivku vyžaduje mírnou, nejlépe přímo do růžice. Rostlinu přesazujeme každý rok na jaře do květináče jen o něco málo většího a odstraňujeme zaschlé listy. Do zahradnického substrátu přidáme asi 30 % písku a na dno květináče dáme drenážní vrstvu hrubého písku. Přihnojujeme ho 2x měsíčně tekutým hnojivem na pokojové rostliny. V našich podmínkách škůdci netrpí. Nejčastěji hyne na dlouhodobé přemokření.
  • ananas obsahuje enzymy napomáhající k hubnutí (z 90% je tvořen vodou) a někde ho považují i za afrodisiakum. Nachází se v něm účinné látky jako draslík, vápník nebo sodík. Pozitivně ovlivňuje trávení, růst vlasů, nehtů a zdraví kůže.

Fíkovník

  • fíkovníky patří mezi odolné subtropické rostliny. Jejich výhodou je, že se dají pěstovat i v květináčích, nebo ve větších nádobách. Přes léto je umístíme na slunném stanovišti venku a v zimě uchováme v chladné, možno i tmavé místnosti, např. sklepě. Na zimu opadává, takže když nemá listy, může být i v úplné tmě. Starší rostliny jsou mrazům odolné, mají vyzrálé dřevo. V teplejších oblastech je stačí chránit jako růže, zahrnout hlínou a přikrýt chvojím, když se stane, že rostlina omrzne, z kořenů vyraší vždy nové, rovněž plodonosné pruty. Fíkovník roste bujně a při dobrém ošetření poskytne i dvě sklizně ročně. Za příznivých tepelných podmínek při růstu ve volné půdě má roční přírůstky až 2 m dlouhé. V květináčích však roste pomaleji. Nezralé plody jsou zelené, tvaru hrušky, postupně se zvětšují a zbarvují do žluta nebo do fialova a měknou.
  • fíkovník vyžaduje zeminu složenou ze zahradnického substrátu a 10% písku; musí být propustná. Během vegetace je potřeba vydatně zalévat. Během jara a léta se přihnojuje pravidelně jednou týdně univerzálním hnojivem. V září lze přihnojit hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku. Vegetační klid trvá 6-8 týdnů, v té době je bez listů a proto ho zaléváme málo, jenom aby zemina úplně nevyschla. Chcete-li rostlinu zakrátit, je dobré provádět řez brzy na jaře (konec února). Má-li keř nasazené a nevyzrálé plody z podzimní násady, po opadu listů na rostlině přezimují, v příštím roce pokračují v růstu a velmi brzo dozrají, to platí při zimování ve sklepě, ve volné půdě na zahradě fíkovník dává většinou jednu úrodu.

Granátové jablko

  • subtropická rostlina, která poskytuje nejen jedlé plody, ale všestranný užitek. V našich klimatických podmínkách je granátovník cennou pokojovou nebo přenosnou rostlinou velmi dekorativní svým listem a květem. Vytvoří velice pěkný keřík nebo stromek. Květy mají v průměru 4 až 5 cm, jsou červené barvy; na zimu opadávají listy, čímž končí vegetace; raší brzy na jaře a kvete od května do září, plody dozrávají postupně koncem září a v říjnu. Plody jsou bobule 4 až 6 cm v průměru, kulaté s vytrvalým kalichem.
  • rostlinám vyhovuje klasický zahradnický substrát, který je běžně v prodeji. Nejvíce vláhy potřebuje rostlina na jaře a v létě. V zimě, když je bez listů, zaléváme málo, jen tak aby kořenový bal zcela nevyschl. V době vegetačního klidu rostlinu umístíme na chladné chodbě, nebo ve sklepě. Na jaře granátovník přesadíme do většího květináče a pravidelně přihnojujeme univerzálním hnojivem. Slabé výhonky vystřihujeme; tvarujeme pěknou korunku, buď jako keř, nebo jako stromeček.
  • plody se konzumují v čerstvém stavu, nebo se zpracovávají na šťávy a kompoty; šťáva obsahuje také značné množství vitaminu C. V lékařství se používá k léčení žaludečních nemocí a proti arteriosklerose, poněvadž rozpouští vápenaté sloučeniny, povzbuzuje chuť a snižuje vysoké horečky.
Publikováno dne 2019-01-24 887
Tag: Zahrada

Podobné články

Není váš trávník dokonalý...

Hustý svěže zelený trávník je snem většiny majitelů zahrad.

Neprospívají vámi pěstované...

Díky Lignohumátu rostlina lépe využívá živiny obsažené v půdě

V březnu Vás na zahradě čeká...

Začít s předpěstováním sadby již můžete u většiny zelenin a letniček

Lepší než zelenina z obchodu je ta...

Není nad tu vlastnoručně vypěstovanou

Japonské javory jsou vyhledávanými solitérami

Japonské javory se hodí jako solitéry do trávníků i do dlážděných nebo štěrkových ploch

Vánoce jsou skoro za dveřmi. Máte už...

Hledáte ideální dárek pro své nejbližší?

V listopadu již zazimujte zahradu

Počasí v letošním roce zahrádkářům stále přeje

Menu