I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

Ananas

  • atraktivní rostlina, která má krásně zeleně zbarvené, dlouhé, špičaté listy.
  • pěstujeme ho celoročně při pokojové teplotě na světlém místě. Zálivku vyžaduje mírnou, nejlépe přímo do růžice. Rostlinu přesazujeme každý rok na jaře do květináče jen o něco málo většího a odstraňujeme zaschlé listy. Do zahradnického substrátu přidáme asi 30 % písku a na dno květináče dáme drenážní vrstvu hrubého písku. Přihnojujeme ho 2x měsíčně tekutým hnojivem na pokojové rostliny. V našich podmínkách škůdci netrpí. Nejčastěji hyne na dlouhodobé přemokření.
  • ananas obsahuje enzymy napomáhající k hubnutí (z 90% je tvořen vodou) a někde ho považují i za afrodisiakum. Nachází se v něm účinné látky jako draslík, vápník nebo sodík. Pozitivně ovlivňuje trávení, růst vlasů, nehtů a zdraví kůže.

Fíkovník

  • fíkovníky patří mezi odolné subtropické rostliny. Jejich výhodou je, že se dají pěstovat i v květináčích, nebo ve větších nádobách. Přes léto je umístíme na slunném stanovišti venku a v zimě uchováme v chladné, možno i tmavé místnosti, např. sklepě. Na zimu opadává, takže když nemá listy, může být i v úplné tmě. Starší rostliny jsou mrazům odolné, mají vyzrálé dřevo. V teplejších oblastech je stačí chránit jako růže, zahrnout hlínou a přikrýt chvojím, když se stane, že rostlina omrzne, z kořenů vyraší vždy nové, rovněž plodonosné pruty. Fíkovník roste bujně a při dobrém ošetření poskytne i dvě sklizně ročně. Za příznivých tepelných podmínek při růstu ve volné půdě má roční přírůstky až 2 m dlouhé. V květináčích však roste pomaleji. Nezralé plody jsou zelené, tvaru hrušky, postupně se zvětšují a zbarvují do žluta nebo do fialova a měknou.
  • fíkovník vyžaduje zeminu složenou ze zahradnického substrátu a 10% písku; musí být propustná. Během vegetace je potřeba vydatně zalévat. Během jara a léta se přihnojuje pravidelně jednou týdně univerzálním hnojivem. V září lze přihnojit hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku. Vegetační klid trvá 6-8 týdnů, v té době je bez listů a proto ho zaléváme málo, jenom aby zemina úplně nevyschla. Chcete-li rostlinu zakrátit, je dobré provádět řez brzy na jaře (konec února). Má-li keř nasazené a nevyzrálé plody z podzimní násady, po opadu listů na rostlině přezimují, v příštím roce pokračují v růstu a velmi brzo dozrají, to platí při zimování ve sklepě, ve volné půdě na zahradě fíkovník dává většinou jednu úrodu.

Granátové jablko

  • subtropická rostlina, která poskytuje nejen jedlé plody, ale všestranný užitek. V našich klimatických podmínkách je granátovník cennou pokojovou nebo přenosnou rostlinou velmi dekorativní svým listem a květem. Vytvoří velice pěkný keřík nebo stromek. Květy mají v průměru 4 až 5 cm, jsou červené barvy; na zimu opadávají listy, čímž končí vegetace; raší brzy na jaře a kvete od května do září, plody dozrávají postupně koncem září a v říjnu. Plody jsou bobule 4 až 6 cm v průměru, kulaté s vytrvalým kalichem.
  • rostlinám vyhovuje klasický zahradnický substrát, který je běžně v prodeji. Nejvíce vláhy potřebuje rostlina na jaře a v létě. V zimě, když je bez listů, zaléváme málo, jen tak aby kořenový bal zcela nevyschl. V době vegetačního klidu rostlinu umístíme na chladné chodbě, nebo ve sklepě. Na jaře granátovník přesadíme do většího květináče a pravidelně přihnojujeme univerzálním hnojivem. Slabé výhonky vystřihujeme; tvarujeme pěknou korunku, buď jako keř, nebo jako stromeček.
  • plody se konzumují v čerstvém stavu, nebo se zpracovávají na šťávy a kompoty; šťáva obsahuje také značné množství vitaminu C. V lékařství se používá k léčení žaludečních nemocí a proti arteriosklerose, poněvadž rozpouští vápenaté sloučeniny, povzbuzuje chuť a snižuje vysoké horečky.
Publikováno dne 2019-01-24 1634
Tag: Zahrada

Podobné články

I na podzim může být zahrada rozkvetlá

Jaké květiny vysadit, aby nebyla zahrada na podzim barevná jen díky listnatým stromům?

Není váš trávník dokonalý...

Hustý svěže zelený trávník je snem většiny majitelů zahrad.

Menu