Abeceda bylinek – šalvěj lékařská

Abeceda bylinek – šalvěj lékařská

Salvia officinalis patří do čeledi hluchavkovitých. Původem pochází z oblastí Středomoří a Malé Asie. Už ve starověkém Egyptě patřila šalvěj k léčivým rostlinám. K nám se tato bylina dostala pravděpodobně někdy v 9. století, kdy začala být hojně pěstována v klášterních zahradách.

Je to vytrvalá, silně aromatická rostlina polokeřovitého vzhledu. Šalvěj má zdřevnatělé lodyhy a dorůstá do výšky 30 až 70 cm. Lodyha je přímá, většinou nevětvená, olistěná, šedoplstnatá. Listy jsou podlouhle vejčité, jemně vroubkované, stříbrošedé až zelené. Šalvěj kvete v květnu až červenci, plodem je tvrdka. Květy jsou světle fialové, občas bílé.

Šalvěj pěstujeme v propustné půdě na slunném stanovišti. Půda nesmí být kyselá. Na zimu rostliny chráníme před mrazem nastýlkou. Je možné ji pěstovat volně v půdě i na terase či v květináči na parapetu. Obsahuje 1,5 až 3 % silice, která je směsí thujonu, salviolu, kafru, cineolu a borneolu. Dále obsahuje 4 % tříslovin, saponiny, hořčiny, oxyterpenové kyseliny, estrogenní hormony a amid kyseliny nikotinové, pryskyřice, vitaminy skupiny B, vitamin P, minerální a hormonálně účinné látky.

Použití šalvěje: v malých dávkách snižuje vylučování potu působí protizánětlivě, svíravě, baktericidně podporuje vylučování moči. blahodárně působí na mozek, nervy, oči a žlázy ostří smysly a paměť tlumí stařecký třes při duševní vyčerpanosti zlepšuje koncentrační schopnosti dovede uvolnit psychický přetlak v kosmetice se využívají její stahující a dezinfekční schopnosti, odvar se přidává do osvěžující koupele potlačuje tvorbu lupů používá se pro účinky při léčbě zánětů v ústní dutině a pro potlačení nepříjemného zápachu.

Šalvěj je výbornou bylinkou, ve vysokých dávkách však může působit toxicky!

Jako koření se užívají čerstvé nebo sušené listy. Chutnají trpce a lehce nahořkle. Hodí se hlavně k vepřovému a telecímu masu. Přidávají se též do omáček, nádivek, k ochucení sýrů. Ve staročeské kuchyni se šalvěj používala stejně často jako petrželka.

Publikováno dne 2017-04-03 Byliny 709
Tag: Byliny

Podobné články

Proč pěstovat meduňku?

Krásně vonící bylinka s léčivými účinky

Abeceda bylinek – divizna velkokvětá

Jak na pěstování divizny u Vás na zahrádce

Bylinka proti únavě – gotu kola nebo - li pupečník asijský

Vyzkoušejte si vypěstovat tradiční asijskou bylinu Gotu Kola

Abeceda bylinek – mařinka vonná

Od teď ji nenecháme růst za plotem.

Abeceda bylinek - len

Len setý olejnatá, přadná a léčivá rostlina v jednom.

Abeceda bylinek – rakytník řešetlákový

Hippophae rhamnoides, také rakytník úzkolistý je opadavá dřevina z čeledi hlošinovitých

Menu