×
Hledat v našem blogu

Objevte s námi pokojové rostliny, které dodají vánoční výzdobě šmrnc!

Když pokojovým cibulovinám zaručíte vhodné podmínky a porozumíte určitým zákonitostem v jejich pěstování, každoročně Vás obdarují nádhernými květy.

Nejznámější a nejpěstovanější pokojovou cibulovinou jsou hvězdníky (Hippeastrum), kterých je vyšlechtěno na desítky typů a odrůd. Patří do čeledi amarylkovitých a jejich cibule dosahují v průměru 5–12 cm. Vyrůstá z nich zpravidla 2–7 listů dlouhých 30–90 cm a širokých 2,5–5 cm. Stvol je rovný a dlouhý 30–75 cm, nese 2–15 velkých květů (v závislosti na druhu), přičemž každý květ je velký 13–20 cm a obsahuje 6 nápadně zbarvených okvětních lístků.

Květy se objevují v prosinci až červnu a jejich barva může být bílá, růžová, oranžová či červená, dokonce mohou být jednobarevné nebo s barevnými přechody.

Rostlině se bude dařit v půdě s mírně kyselou reakcí. Pro pěstování je možné použít směs staré listovky, drnovky, písku a pařeništní země. V době vegetace vyžadují vydatnou zálivku, prospívá jim též hnojení. V tomto období je optimální pokojová teplota pro pěstování hvězdníku 17–20 °C. Na konci léta můžeme omezit zálivku a tím převést rostlinu do vegetačního klidu, čímž se podpoří její kvetení v následující sezóně (teplotní nároky rostliny v tomto období klesají asi na 10 °C).

             

Jeho méně známým, ale atraktivním příbuzným je krvokvět (Haemanthus). Nejčastěji pěstované jsou dva druhy, a to H. katharienae (často se prodává také pod názvem Scadoxus) s červenými nitkovitými květy v hustém okolíku a H. albiflos s méně výraznými bílými květy.

Obě rostliny se trochu liší také listy. Podobně jako u hvězdníku, je hlavní ozdobou květ, který se objevuje na silném, vysokém nevětveném stvolu, jenž je dutý. Listy jsou úzké, s podélnou žilnatinou. U krvokvětu zůstávají listy na rostlině celoročně, období alespoň částečného klidu potřebují ale také. Nevyžadují tak razantní změnu podmínek jako hvězdník, je však třeba jim přes zimu (asi od října do února) omezit zálivku. Druh Haemanthus katharinae částečně ztratí listy, nenechte ho ale zatáhnout úplně.
 
Jedná se o silně jedovaté rostliny, jelikož obsahují ve všech svých částech účinné alkaloidy (otrava může končit i smrtí). Při jejich pěstování je třeba dbát zvýšené opatrnosti, zejména máte-li malé děti.

             

Aby v bytě tyto rostliny bohatě kvetly, je důležité vydatné hnojení v týdenním intervalu, a to od objevení květu (zhruba leden, únor), po celé kvetení a následně až do poloviny léta, kdy cibule narůstají. Ideální je roztok organického hnojiva s minimálním obsahem vápníku.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se