×
Hledat v našem blogu

Macešky ozdobí záhon i truhlík

Macešky jsou jedny z nejoblíbenějších a nejstarších zahradních ozdob. Přesto, nebo možná právě proto, se na trh dostávají stále nové a nové kultivary těchto pestrých dvouletek. Půvabné macešky potěší různobarevným květenstvím až do zimy a to vše s minimem námahy, jsou totiž velmi pěstitelsky nenáročné. Snadno předpěstujete sazeničky ze semen a následná péče o ně je také minimální. Jsou vhodné jak na záhon, tak do pěstebních nádob, které sluší zejména převislým odrůdám macešek.

Původní odrůdy macešek byly vyšlechtěny z planě rostoucí violky v 19. století. Proto také macešky bývají violkami často nazývány. Přestože ani v praxi není rozdíl mezi maceškami a violkami přesně definován, lze violky oproti maceškám charakterizovat jako nižší, kompaktnější a s drobnějšími květy.

V sortimentu dnešních odrůd jsou macešky jednobarevné i vícebarevné a tzv. s „okem“ i bez. Odrůdy s okem mají květy s charakteristickou středovou kresbou. Na základě velikosti květů se dělí do několika skupin. Střední velikost květu je mezi 4 až 5 cm, zatímco macešky velkokvěté mají květy s průměrem až 8 cm.
Často pěstované jsou macešky ze skupiny Hiemalis, které vyséváme v červnu a už v září se dočkáme krásných kvítků. Výhoda tohoto druhu macešek spočívá zejména v tom, že stejné rostliny vykvetou ještě jednou na jaře. K oblíbeným jednobarevným odrůdám patří nádherně modrá Schweizer Riesen Alpensee, k žádaným odrůdám s okem patří například stříbřitě modrá violka odrůdy Inspire. Širokou nabídku dalších odrůd naleznete na eshopu osiva-semena.cz.

"Výhoda macešek odrůdy Hiemalis spočívá zejména v tom, že stejné rostliny vykvetou ještě jednou a to hned zjara."

Semena macešek vyséváme v závislosti na tom, zda chceme, aby rostliny kvetly na jaře nebo na podzim. Pro podzimní kvetení vyséváme semena brzy na jaře, zatímco macešky, které mají kvést na jaře vyséváme v červnu a červenci. Semena vyséváme do běžného výsevního substrátu, po výsevu zasypeme a přitlačíme. Výsev je potřeba udržovat stále vlhký. Klíčení za ideálních podmínek (vlhko a teplota okolo 15 °C) obvykle trvá 10 dní. Vypěstované sazenice můžeme i na podzim sázet v teplých oblastech rovnou na záhon. V oblastech, kde jsou podmínky pro pěstování méně příznivé je lépe rostliny přesadit do truhlíku a ty pak umístit na chladné, zároveň však světlé stanoviště a s výsadbou na záhon počkat až na jaro. Rostliny přezimující na záhonech je na podzim vhodné lehce zakrýt přikrývkou z chvojí. Na jaře macešky přihnojujeme univerzálním hnojivem se sníženým obsahem dusíku.

Macešky pěstujeme nejlépe v humózních půdách s dostatečnou zásobou půdních živin (ty však můžeme doplnit hnojivem – viz výše). Lze je pěstovat jak na slunečných polohách, tak i v polostínu. Na konečné stanoviště vysazujeme sazenice macešek na vzdálenost 15 až 20 cm.

A ještě jedna zajímavost na závěr. Pojmenování maceška údajně vzniklo podle pověsti o nehodné maceše zakleté spolu s nevlastními i vlastními dcerami do květu violky rolní. Jiná pověra tvrdí, že květ macešky připomíná obličej nasupené ženy – macechy. A jaké vysvětlení znáte vy?

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se