Abeceda bylinek – rakytník řešetlákový

Abeceda bylinek – rakytník řešetlákový

Hippophae rhamnoides, také rakytník úzkolistý je opadavá dřevina z čeledi hlošinovitých, Rostlina tvoří keře nebo malé stromy s nažloutlými květy a oranžovými plody.

Původem pochází z oblasti Číny, Mongolska, Nepálu a Indie. V překladu slovo Hippophae znamená třpytící se kůň a má původ ve staré řečtině. Podle Starých Řeků, zvířata pasoucí se v oblastech, kde rostla tato dřevina, tloustla a jejich srst dostávala lesklý nádech.

Rakytník se pěstuje jako keř nebo nízký stromek, v dospělosti dorůstá do čtyř metrů. Keře mají trnité výhony, ale dají se sehnat i odrůdy slabě trnité nebo zcela beztrnné. Je to rostlina nenáročná na stanoviště – mimo jiné i proto, že na jejích kořenech žijí hlízkové nitrofilní bakterie, které vážou vzdušný kyslík a zásobují jím celý keř. Rakytník není náročný ani na půdu, a navíc odolává i znečištěnému ovzduší. Nejvhodnější jsou však lehčí, písčité, propustné půdy bohaté na vápník. Často se proto vysazuje podél silnic, dálnic či na rekultivovaných plochách.

Pochází z drsných horských podmínek a tak je spolehlivě mrazuvzdorný, nenapadají ho houbové choroby ani škůdci, takže je vhodný i pro pěstování i v přírodních zahradách. Není náročný na závlahu ani výživu, občasné přihnojení i zalití v suchých letech však samozřejmě ocení - silněji poroste a dá větší úrodu. Nejvyšší obsah vitaminů se nachází přirozeně v plodech, ale obsahují je též listy, a dokonce i kůra. Plod tvoří drobná peckovice, která má oválný nebo kulatý tvar a nejčastěji zářivě oranžovou barvu. Aby keř plodil a nasadil krásné, dekorativních plody vysazujeme samčí i samičí rostliny v poměru 1 : 6. Jsou-li rostliny starší deseti let, a jsou již malé přírůstky, seřezává se na tříleté dřevo. Plody se špatně sklízejí, jsou poměrně malé a visí na krátkých stopkách. Nejlehčí metodou je zmrazování plodů (plody nechat přejít mrazem a poté z větví oklepat).

Rakytník se užíval při léčbě onemocnění plic, jater i kloubních onemocněních, dále také v místní kosmetice. Pomáhal proti zahlenění i zánětům plic, hojil sliznice, žaludeční i dvanáctníkové vředy, reguloval krevní oběh. Urychloval proces hojení ran, stimuloval regenerační procesy, měl pozitivní vliv na choroby jater. V tibetské tradiční medicíně patří mezi vysoce efektivní regenerační prostředek, který se používá i při intoxikacích a kardiovaskulárních chorobách. Barva plodů se odvíjí od množství karotenoidů, může být oranžová až červená. Chuť je závislá na množství sacharidů. Dále rakytník obsahuje vitamín B – B1, B2, B6, B3 (nikotinamid, vitamin PP) udržující harmonickou funkci centrální nervové soustavy, B9 (kyselina listová) způsobující syntézu nukleových kyselin, krvetvorbu, růst a vývoj plodu.

Vitamín C (kyselina askorbová), tento vitamín se uchovává i v produktech z plodů již vyrobených. Vitamín D přispívá ke správnému růstu a vývoji kostí a zároveň reguluje množství vápníku a fosforu v krvi. Vitamín E je antioxidantem a ochráncem esenciálních mastných kyselin. Využívá se při nemocech jako je mužská sterilita, svalová dystrofie a také u kardiovaskulárních poruch. Vitamín K, ovlivňující krevní srážlivosti.

Plody mají univerzální využití – jsou z nich vynikající džemy, marmelády, pyré i ovocné šťávy, lze z nich vyrábět také likéry, kompoty – a pokud k nim přidáte další sladké ovoce, dají se z nich vyrobit i destiláty. Vynikající je také rakytníkový olej, který se lisuje ze semen, a rakytníková mast, která se nejčastěji používá proti popáleninám. Ovoce se dobře mrazí, slupky se po vylisování suší a přidávají se do čajů a müsli.

Publikováno dne 2017-06-14 Byliny 995
Tag: Byliny

Podobné články

Proč pěstovat meduňku?

Krásně vonící bylinka s léčivými účinky

Abeceda bylinek – divizna velkokvětá

Jak na pěstování divizny u Vás na zahrádce

Bylinka proti únavě – gotu kola nebo - li pupečník asijský

Vyzkoušejte si vypěstovat tradiční asijskou bylinu Gotu Kola

Menu