×
Hledat v našem blogu

Elegantní bramboříky - jak je pěstovat, aby kvetly celou zimu?

V obchodech můžeme vybírat bramboříky (Cyclamen), podle velikosti, barev a tvarů květů, dokonce jsou vyšlechtěny i bramboříky dekorativní svým listem (stříbrozelené kresby). Nejčastějšími jsou bramboříky s červenými, růžovými nebo bílými květy, existují však i různé kombinace barev. Velký výběr je ve tvarech květů - vedle klasických, se běžně prodávají i bramboříky, které mají třepenitý květ, nebo dokonce květ připomínající deštník.

Dejte pozor na teplotu v místnosti, kam chcete brambořík umístit. Po zakoupení necháme brambořík nejprve zaklimatizovat v chladnější místnosti, aby neprodělal tepelný šok, později ho můžeme přemístit na stálé stanoviště v bytě. Bramboříku prospívá chladnější místo, kde se teplota pohybuje v rozmezí 13-18 °C.  Na příliš teplém místě nebude prosperovat, začnou mu žloutnout a opadávat listy. Zaléváme ho do misky (nikdy přímo na hlízu, to by způsobilo její hnilobu). Přebytečnou vodu vždy však co nejdříve vylijte, nenechte ji nikdy v misce nebo obalu stát. Substrát nesmí vyschnout, rostlině by se rozklesly listy a přestala by zakládat poupata. Kvetoucím rostlinám přidáváme do zálivkové vody jednou za čtrnáct dní tekuté hnojivo určené pro kvetoucí rostliny.  Pravidelně odstraňujeme odkvetlé stonky, a to tak, že je od hlízy odkroutíme, nikdy nestřiháme nůžkami.

Bramboříky vytvářejí hlízy, tudíž není problém přechovat je do dalšího roku. Hlízy na jaře z květináče opatrně vyjmeme a přesadíme do větší nádoby. Důležitá je také správná hloubka výsadby, hlízy by měly být ve stejné hloubce jako v původním květináči. Pokud bychom je zasadili příliš hluboko, začaly by zahnívat. Květináče umístíme na chladnější místo a koncem léta začneme s přihnojováním, stačí jednou týdně. Dalším rokem můžeme mít bramboříky, které porostou bohatěji než letos.

"
Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se