Letničky jsou na pěstování nenáročné

Letničky jsou na pěstování nenáročné

Nemusíte kupovat sazenice letniček, což se Vám při osazení větších ploch může dost prodražit a výsadba je i časově náročná, máme pro Vás jinou alternativu – přímý výsev nenáročných letniček rovnou na záhon. Zajistíte si tak po celou dobu vegetačního období atraktivní květinový záhon s minimem práce. Dalším pozitivem jsou nízké pořizovací náklady a přilákání užitečného hmyzu do zahrady. Letničkami můžete vyplnit i volná místa mezi mladými sazenicemi trvalek. Vysévat můžete jednotlivé vybrané odrůdy květin, nebo můžete sáhnout po hotových směsích, které pro vás už předem vybrali a připravili jiní.

Výběr je opravdu široký – letničkové směsi pro výsev hlavně do menších záhonů, ale třeba také do truhlíků nebo květináčů, vybírat můžete jak z nižších (které oceníte hlavně do předních partií záhonů), tak vyšších letničkových směsí, ale taky zvláštních směsí letniček vhodných k sušení nebo lákajících motýly nebo včely a čmeláky. Výjimkou nejsou obvykle ani směsi laděné do určitých barevných tónů či kombinací, někdy bývají do směsí letniček přimíchány i dvouletky a trvalky. Některé letničky mají schopnost samovýsevu, v záhonu se tak budou objevovat každý rok, aniž byste je museli opakovaně vysévat. Mimo jiných se to týká např. krásenky, máku vlčího, sluncovky kalifornské, chrpy polní, měsíčku lékařského, černuchy damašské, sporýše argentinského, brutnáku lékařského, aksamitníku, divizny.

Vhodným obdobím pro založení letničkového záhonu je, v závislosti na aktuálním počasí, duben až polovina května. Před samotným výsevem půdu důkladně odplevelte a vylepšete půdu kompostem. Při osévání záhonu postupujte obdobně jako při zakládání trávníku. Výsev provádíme ručně, na široko, za bezvětrného počasí do záhonu s najemno uhrabanou zeminou. Před výsevem směs semen rovnoměrně a důkladně promícháme. Zeminu pak utužte v zemi hráběmi, uválcujte a zalijte. Jestliže není dlouhodobě sucho, je zálivka nutná jen po výsevu, než rostliny dosáhnou výšky cca 15 cm. Během celé vegetační sezóny záhon jednou odplevelíme, jakmile se porost zapojí, nemají se již plevele šanci prosadit.

V naší nabídce najdete např.: 

Letničky Visuté zahrady – jedná se o směs popínavých letniček, vhodných k pěstování na balkónech; směs vytvoří atraktivní květinovou dekoraci; směs obsahuje letničky kvetoucí od půlky června; rostliny dosahují výšky 30 cm; ve směsi jsou obsaženy rostliny jako například lichořeřišnice, tařicovka a jiné.

Letničky Zahradní sen v růžovém – jedná se o směs růžově kvetoucích letniček, dosahujících výšky přibližně 50 cm; tato směs je vhodná především pro pěstování na balkónech. 

Směs letniček Pro gurmány – jedná se o speciální směs letniček, které se pyšní nejen atraktivním vzhledem, ale také vynikající chutí; směs je vhodná pro pěstování v truhlících i záhonech; směs obsahuje semena brutnáku, lichořeřišnice či chryzantémy.

Letničky Do skalky – jedná se o směs letniček, jež jsou, díky svému vzrůstu, vhodné především pro pěstování ve skalkách; rostliny dosahují maximální výšky 15–40 cm; směs obsahuje AntirrhinumBrachyscomeCalendula, Silene, Zinnia atd. 

Směs letniček Last minute – oblíbená pestře kvetoucí směs letniček, dosahujících výšky kolem 60 cm; rostliny jsou vhodné pro pěstování v okrasných záhonech; směs byla vytvořena pro pozdní termín výsevu a vyznačuje se svým rychlým klíčením i růstem; z květů směsi se těšíme od července do října.

Publikováno dne 2021-01-04 Okrasné rostliny 684

Podobné články

I na podzim může být zahrada rozkvetlá

Jaké květiny vysadit, aby nebyla zahrada na podzim barevná jen díky listnatým stromům?

Menu