Červen na zahradě – sklízíme první plody naší práce

Červen na zahradě – sklízíme první plody naší práce

Jaro si vyměnilo vládu s létem, dny jsou již teplé a záhony zaplavují květiny, či první úroda. Červen určitě není měsícem zahálení. V parných dnech zahrada vyžaduje nejen pravidelné zavlažování, ale také ji musíme zbavovat plevele, případně vyrazit do boje proti chorobám a škůdcům.

Okrasná zahrada

V červnu je již velké množství okrasných dřevin po odkvětu, ale nakvétají další a další, kvetou různé trvalky, cibuloviny, dvouletky, začínají kvést i letničky. Odkvetlá květenství okrasných rostlin pravidelně odstraňujeme, okrasným keřům upravíme jejich tvar. Sestřihneme pozdně jarně kvetoucí dřeviny. Červen je vhodný pro množení listnatých okrasných dřevin pomocí vrcholových řízků (konce letošních výhonů ustřihněte na cca 9 cm, namočte do růstového stimulátoru a zapíchněte na teplé, zastíněné místo, do půdy smíchané s pískem). Velkokvětým růžím odstraňte všechna poupata s výjimkou vrcholových. Vyšší trvalky a vzrostlé jiřiny, stejně jako nové výhony popínavých růží vyvazujeme. Růže také přihnojíme, aby nasadily na další kvetení. Na začátku měsíce můžete přihnojit trávník a pomocí pesticidů zlikvidovat dvouděložní plevely, pokud vám v trávníku vadí. V červnu vyjmeme z půdy cibulky tulipánů a narcisů.

Ovocná zahrada

V červnu dozrává první ovoce - můžeme sklízet jahody, třešně, ale dozrávají také rybízy a maliny. Aby rostliny jahodníku nebyly v kontaktu s vlhkou půdou a plody nebyly napadány plísňovými chorobami, nasteleme pod ně piliny, slámu nebo trávu. Opadávající nedozrálé plody, padající ze stromů, bychom měli sbírat ze země, aby se na zahradě nezačali šířit škůdci a choroby. Přihnojujeme vinnou révu, stejně jako stromy s bohatou násadou plodů. Ovocné stromy kontrolujeme, zda nejsou napadeny plísňovými chorobami nebo škůdci, v případě potřeby provedeme ochranný postřik. Zkontrolujeme, jak jsme byli úspěšní ve štěpování a roubování, případně povolíme úvazek (především u mladých roubovaných stromů).

Zeleninová zahrada

Sklízíme saláty, mrkve, ředkvičky, kedlubny, ředkve, pórkadeřávek nebo rané zelí, dokončujeme sklizeň rebarbory. Můžeme již sklízet také rané brambory a ve skleníku okurky a rajčata. Libečku odstraňujeme květní výhony, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly tvorbou semen. V druhé polovině června sklízíme koření a bylinky, které necháme sušit na tmavém, suchém a dobře větratelném místě. Žádný záhon nenecháme ležet ladem a na volné záhony vyséváme keříčkové fazole, ledový salát, pozdější mrkve, čekanku salátovou, ozimý pór a dřeňový hrách. Jestliže počasí nepřeje, chráníme teplomilné rostliny (papriky, lilky, melouny a další) fóliovými kryty. Zelenině i pozdním košťálovinám dopřejeme zálivku s přidanými hnojivy. Nelijeme však na listy, ale ke kořenům. V případě potřeby provádíme rovněž ochranné postřiky proti plísním, mšicím a jiným škůdcům.

Publikováno dne 2019-06-04 Okrasné rostliny, Zelenina 720

Podobné články

Co do truhlíků na okna? Klasikou...

Ledoví muži jsou za námi a určitě už se těšíte, až dáte na okna truhlíky s květinami. Poradíme, jak o ně správně...

Letničky jsou na pěstování nenáročné

Jak založit tradiční letničkový záhon?

Menu