Je Vaším snem bohatě kvetoucí vánoční kaktus? Poradíme vám, jak na to.

Je Vaším snem bohatě kvetoucí vánoční kaktus? Poradíme vám, jak na to.

Ať už rostlinka vykvete přímo na vánoční svátky, nebo později, záplava květů, jako odměna za správnou péči každého milovníka rostlin potěší, tím spíše, že většina květin má v zimním období vegetační klid.
Vánoční kaktus, jinak také Schlumbergera truncata či Epiphyllum nebo Zygocactus. Je poměrně nenáročná, nádherně kvetoucí pokojová rostlina pocházející z oblasti deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Z barevných variant lze také vybírat, takže vám může kvést nejen růžově, ale i v barvě bílé, žluté, lososové či karmínové.

Aby vánoční kaktus vykvetl, základní podmínkou je dopřát mu krátký den, proto tak ochotně kvete v zimě. Jestliže by vám měl zdobit vánoční stůl, nejméně dva týdny před svátky rostlinu ponechte v chladnější místnosti (lépe ale již od podzimu) a zalévejte velmi střídmě. Je to sukulentní rostlina, nepatří tedy mezi žíznivce a příliš vody by ho mohlo zahubit. Po přenesení do tepla mu dopřejte více vláhy i živin, začne pak bohatě kvést. Změny teploty mu musíte dávkovat zpozvolna, nesmí být příliš velké, aby poupata neopadala. Přenášíme ho buď v době, kdy jsou poupátka ještě velmi malá, nebo naopak až se květy začnou rozvíjet. I v době květu místnosti nepřetápíme, ideální teplota se pohybuje kolem 18 °C.

V období teplých měsíců roku vánočnímu kaktusu prospívá letnění. Po zmrzlých ho můžete umístit na zahradu nebo balkón. Stanoviště je ideální světlé, nesnáší přímý sluneční úpal. Zálivka by měla být střídmá, tak aby byl substrát jen občas vlhký. Máte-li v zahradě vzrostlé stromy, kaktus můžete zavěsit i do jeho koruny. Pravidelně přihnojujeme, například kopřivovou jíchou. Přesadíme ho jednou za dva či tři roky, na jaře, v průběhu léta, nebo na podzim – nejlepší je lehký substrát pro sukulenty (doma lze připravit z písku, listovky a kompostu).

Publikováno dne 2018-12-17 Okrasné rostliny 1612

Podobné články

Vyznáte se v růžích?

Jak růže správně pěstovat?

Blíží se Vánoce. Tradičními...

K jednomu z nejstarších symbolů Vánoc patří jmelí.

Mezi vánoční dekorace patří i...

Nejznámější a nejpěstovanější pokojovou cibulovinou jsou hvězdníky

Menu