×

Ještě je čas na výsadbu lilií...

Lilie se v zahradách se pěstují jako okrasné květiny, lze je sázet do nádob, krásně dekorují interiéry. Kromě růží jsou jedněmi z celosvětově nejpěstovanějších květin. Dělí se do několika skupin, které mají různé nároky na pěstování. Mezi nejoblíbenější patří asijské, čínské a L. A. hybridy. Nově vyšlechtěné druhy jsou odolné k nemocem, přizpůsobivé k zahradním podmínkám, ale hlavně s nádhernými květy.

A proč je pěstovat?

Jsou mrazuvzdorné, pokud jim dáte vše, co potřebují, na jednom místě vydrží po mnoho let. Můžou být nízké i vysoké. Nakombinujete-li více druhů, můžou vám kvést od června do poloviny srpna a svou rozmanitou barevností a tvarem květů krášlit zahradu. Lilie sázíme na stanoviště slunné či lehce zastíněné, nejlépe do skupinek po 3 – 5 cibulích. Vhodné jsou jako doprovod okrasných keřů nebo trvalkových záhonů. Půda musí být propustná, obohacená kompostem nebo hnojivem, s neutrální nebo mírně kyselou reakcí. Těžší půdy stačí vylehčit přidáním písku, perlitu, rašeliny apod. V lehčích půdách sázíme hlouběji, alespoň 10 cm pod zem, v těžších mělčeji.

Cibule sázíme od konce září do konce října, případně brzy z jara (počátkem března). Lilie nepřeléváme, nemají rády trvalejší zamokření. Také jim nesvědčí v letních vedrech přehřívání půdy, cibule můžeme ochránit např. mulčem. Kvetoucí rostliny pravidelně hnojíme.

Lilie napadá chřestovníček liliový, jehož larvy okusují listy. Zlikvidujeme ho sběrem, nebo použijeme některý z insekticidů. Proti plísni na listech pomůžou fungicidy.

"
Tag: Cibuloviny
Podobné zboží
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se