Pawpaw vnese exotickou atmosféru do každé zahrady

Pawpaw vnese exotickou atmosféru do každé zahrady

Rostlina se zvláštním jménem pawpaw je další zajímavou rostlinou, která umí vykouzlit tropy i na Vaší zahradě. Zatím tato rostlina, které se česky říká také muďoul trojlaločný (latinský název je Asimina triloba), u nás není příliš rozšířena. Je to škoda, protože se jedná o velmi perspektivní a na pěstování jednoduchou tropickou plodinu.

Nejdříve si řekněme něco o původu této pozoruhodné rostliny. Muďoul trojlaločný pochází ze Severní Ameriky a pawpaw je jméno, kterým ho nazývali Indiáni. Indiáni plody pawpaw, které chutí připomínají banán, mango, ananas a vanilku, konzumují už odnepaměti. Chuť těchto plodů je jedinečná a u plodů pěstovaných v tuzemských podmínkách je navíc naprosto srovnatelná s chutí plodů dovezených z tropů. Plody mohou dosahovat hmotnosti až 400 g, neobvyklá je jejich krémovitá konzistence. Než se však do lahodných plodů, které můžeme jíst např. lžičkou, pustíme, je potřeba z dužniny odstranit semena, která jsou jedovatá. Na základě podobnosti plodů pawpaw s banány, bývá rostlina pawpaw nazývána často také banánem severu, případně indiánským banánem. Jelikož se svými ekologickými požadavky pro růst a vývoj podobá jabloním, je v našich podmínkách pawpaw schopen normálně růst i plodit.

Pawpaw je rostlinou keřovitého nebo stromovitého vzrůstu. Kromě toho, že pawpaw poskytuje chutné plody, jedná se zároveň i o rostlinu okrasnou. Muďoul dorůstá běžně 3 až 4 m výšky, má velké listy a purpurové květy o průměru až 4 cm. Ty jsou dobře viditelné, jelikož rostlina nejdříve kvete a teprve poté jí vyrůstají listy. To že muďoul nejdříve nasazuje na květy a až poté na listy, souvisí s tím, že se jedná o cizosprašnou rostlinu. Pokud bychom tedy chtěli muďoul pěstovat a sklidit nějaké plody, budeme potřebovat alespoň dvě rostliny. Kvůli dobrému opylení, by vzdálenost mezi rostlinami měla být nanejvýš 2 až 3 m.

Pawpaw je možné pěstovat např. ze semínek. Semena pawpaw by se měla před vysetím 70 až 100 dnů stratifikovat. Takto připravená semena vyséváme přibližně do dvoucentimetrové hloubky do vzdušného substrátu. Semena necháme klíčit při pokojové teplotě. Obvykle vyklíčí během dvou až tří týdnů, nicméně výhonek se nad povrch výsevního substrátu dostane až po osmi týdnech. Mladé rostlinky je následně třeba chránit před přímým slunečním svitem.

Rostlinám se daří v propustné půdě, která není přemokřená. Stanoviště může být plně osluněné nebo mírně zastíněné, mělo by však být chráněné před zimními větry. V ostatních záležitostech už však muďoul je v porovnání s jinými rostlinami, a exotickými zvláště, až extrémně nenáročný. Muďoul na rozdíl od tuzemských ovocných stromů totiž nevyžaduje řez, je odolný jak vůči chorobám a škůdcům, tak i vůči nízkým teplotám (dospělé rostliny v době vegetačního klidu snáší mráz i -25 °C).

O pawpaw jsme si již řekli, že poskytuje plody vynikající chuti a vůně a že je okrasná, ale to pořád ještě není všechno. Pawpaw má totiž využití i jako léčivka a protože je insekticidní, má význam i jako přírodní prostředek v boji proti hmyzím škůdcům (lze použít např. výluh z listů).

Plody, jenž jsou významným zdrojem vitaminů i látek minerálních (např. vápníku a železa), je možné kromě přímé konzumace využít k přípravě zmrzliny, vína, koláčů a jiného pečiva. Jako jeden z ukazatelů zralosti plodů může sloužit např. jejich vůně, která je v době zralosti výrazně ovocná. Zralé plody mají žlutozelenou až žlutou barvu a jsou měkké.

Publikováno dne 2017-04-12 Okrasné rostliny 1453

Podobné články

Dominantou podzimních zahrad jsou astry

Astry nejsou na pěstování náročné.

Přezimování přenosných rostlin...

Většině rostlin vyhovuje teplota k přezimování okolo 5 – 10°C.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Levandule, jedinečná květinová vůně

Levandule tiší bolesti hlavy, migrénu, tlumí pocity napětí a nervozity

Menu