×
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Pěstování česneku

Před vlastní výsadbou doporučujeme česnek namořit. Česnek lze namořit ihned po zakoupení, tedy klidně již v září. Po namoření stroužky musíme během 12 hodin vysušit a uložit do doby výsadby na suchém, větraném místě. Proti vlnovníku česnekovému moříme česnek v přípravku SULKA. Česnek moříme 2 – 3 hodiny. Mořící lázeň nepoužíváme opakovaně. Namoříme-li v Sulce dříve, je vhodné před vlastní výsadbou namočit stroužky asi na 1 hodinu do vody a po oschnutí co nejdříve vysadit. Proti fuzáriu žádné mořidlo prozatím není, účinnou obranou je pozdní výsadba česneku – nejlepší termín výsadby je den před zamrznutím.

Všechny stroužky mimo poškozených nebo napadených chorobou zasadíme. Teplota půdy by měla trvale klesnout pod 9°C, aby stroužky nebyly v půdě napadány fuzáriem. Spon je vhodný podle odrůdy 5 – 12 x 20 – 40 cm, hloubka výsadby asi 6 cm. Po výsadbě se pozemek uválí a zavlaží. Česnek je zeleninou druhé tratě. Pokud není pozemek dostatečně vyhnojen k předplodině, hnojíme před výsadbou Cereritem. Na jaře přihnojíme pouze dusíkem: na počátku vegetace, ve druhé polovině dubna, v polovině května, po odhlávkování (jak se objeví květní stvol, uštípneme vrchol s pacibulkami).

Pokud je sucho, česnek se zavlaží hned po výsadbě. Zvýšené nároky na vodu jsou od poloviny května do poloviny června. Během vegetace rozrušujeme půdní škraloup a mezi řádky udržujeme kyprý povrch. Půdu pravidelně odplevelujeme.

Paličáky se sklízejí v době, když jim zbývá pět dužnatých listů - mohou být i žluté. Nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi.

Česnek se suší s natí nebo alespoň s její podstatnou částí. Sušení trvá minimálně měsíc. Rostliny se svazkují a rozvěšují na zastíněné místo s dobrým prouděním vzduchu. Po vysušení se nať odřízne asi 3 cm nad cibulí a kořeny se zkrátí asi na 0,5 cm.

Vytříděné cibule česneku se uloží na suchém větraném místě.

Tag: Cibuloviny
Co ještě můžete potřebovat?
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se