Česnek – připomeňme si základy jeho pěstování?
- Pro česnek vybereme stanoviště na slunném místě, půda by neměla být přemokřená. Bude prosperovat jak na písčitých, tak i na těžkých půdách.
- Nesázíme ho po předplodinách stejné čeledi, jako je cibule, pór, pažitka atd. Ideální není ani hrách, po kterém bývá česnek hodně napadán fuzáriem. Pozor na zaplevelování ozimými obilovinami.
- Nejvhodnější předplodinou jsou asi brambory. Půda je po nich dobře prohnojená a kvalitně hluboko zpracovaná. Po jahodách česnek sázíme pouze za předpokladu, že nebyly napadeny háďátkem zhoubným.
- Na jednom pozemku nepěstujeme česnek opakovaně každý rok. Rizikem je únava půdy, postupné snížení výnosů, ale také zejména zamoření půdy chorobami a škůdci. Odstup mezi pěstováním česneku na stejném pozemku je ideálně 4 roky.
- Česnek nesnáší přímé hnojení čerstvým hnojem, zároveň je však poměrně náročný na obsah živin v půdě, proto se řadí do druhé tratě. Před výsadbou můžeme na pozemek aplikovat rozleželý hnůj pouze za předpokladu, že bude dobře rovnoměrně promísen s ornicí. Lze také hnojit kompostem, močůvkou nebo použít zelené hnojení. Z průmyslově vyráběných hnojiv lze použít kombinovaná hnojiva s obsahem síry. Hnojiva vybíráme také s jeho nízkým obsahem chloru, který česnek nemá rád. K hnojení je vhodný např. Cererit, méně vhodné je naopak NPK, které obsahuje draslík ve formě chloridu draselného.
- Ozimé odrůdy sázíme co nejpozději, tj. koncem listopadu nebo v prosinci v závislosti na počasí a na poloze pěstitelského pozemku. V době výsadby, by se měla pohybovat teplota trvale pod 9 °C. Jde o prevenci proti fuzáriu, které při této teplotě není v půdě aktivní. Jarní odrůdy vysazujeme od podzimu až do jara. Z podzimní výsadby je obvykle vyšší
- Pozemek udržujeme v bezplevelném stavu, volí se většinou vzdálenost 25–50 (ale i 60) cm. Vzdálenost rostlin mezi řádky udržujeme na 8–15 cm v závislosti na odrůdě a zvolené vzdálenosti řádků.
- Stroužek zasadíme dostatečně hluboko. Nad zasazeným stroužkem by měla zůstat 6–10cm vrstva půdy. Čím česnek vysadíme hlouběji, tím je během následné vegetace méně rostlina stresována výkyvy teplot a vlhkosti.
- Nejvhodnější je ruční výsadba.