Nelíbí se vám trávník? Pěstujte rostliny, po nichž můžete šlapat.

Nelíbí se vám trávník? Pěstujte rostliny, po nichž můžete šlapat.

Nelíbí se vám trávník? Pěstujte rostliny, po nichž můžete šlapat. Tyto rostliny se uplatní ve skalce, kolem kamenných cestiček, mezi šlapáky i jako podrost keřů. Nejodolnější sešlapu, jsou kobercovitě rostoucí druhy tvořící pevný drn. Nesázejte je však na nejvíce exponovaná místa, např. oblíbené psí cestičky, na těch ani tráva neroste.

Při výběru rostlin se řídíme jejich nároky na stanoviště, světlo, vláhu, druh půdy a její kyselost. Některé rostliny mohou tolerovat i méně optimální podmínky stanoviště, ale při kombinaci se zátěží sešlapováním je pravděpodobné, že dlouho nevydrží. Zejména ve skalce je na obtíž přílišné rozrůstání některých půdopokryvných rostlin. Tyto druhy se nejlépe uplatní jako podrost keřů či stromů a ve výsadbách ohraničených bariérou, například pravidelně sekaným trávníkem, cestou či zídkou.

Stínomilné rostliny: barvínek menší (Vinca minor), břečťan plazivý (Hedera hellix), mechy (máte-li kyselou půdu, mech se v zahradě objeví sám, v kombinaci s některými jehličnany působí esteticky, sešlap snáší výborně, proto si ho hýčkejte), vrbina penízková (Lysimachia nummularia), zběhovec plazivý (Ajuga reptans) – dorůstají výšky 3 – 15 cm, milují vlhká stanoviště, polostín či úplný stín.

Rostliny pro slunná stanoviště: acéna drobnolistá (Acaena microphylla) - propustné půdy, snese i polostín, huseník výběžkatý (Arabis procurrens) - vlhčí stanoviště, snese i polostín, kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) - suchá stanoviště, výška 5-15 cm, mateřídouška obecná (Thymus vulgaris) – dá se sehnat i v drobnolisté, žlutolisté nebo panašované varietě, suchá stanoviště, úrazník položený (Sagina procumbens), ideální rostlina vhodná mezi kamenné šlapáky, vlhčí stanoviště, snese i polostín, kotula kostrbatá (Cotula squalida), dobře odolná sešlapu, pro svůj velmi nízký vzrůst (do 5 cm) se ale snadno zapleveluje, řebříček plstnatý (Achillea tomentosa) - suchá stanoviště, výška 10–15 cm.

Mnoho půdopokryvných rostlin lze lehce namnožit, a postupně tak rozšiřovat jejich plochu. Snadno je můžete předpěstovat v květináčích, kde ovlivníte vlhkost i přistínění. Na stanoviště je sázejte teprve tehdy, až zmohutní a prokoření.

Publikováno dne 2016-02-01 2231

Podobné články

Jak se postarat na podzim o trávník, aby i na jaře dělal radost

Podzimní měsíce, září a říjen, jsou obdobím, kdy bychom měli začít připravovat trávník na zimu.

Zelené vitaminy - klíčky a výhonky

Jednoduchý a levný způsob, jak obohatit stravu v tomto období, představují rostlinné klíčky.

V čem spočívá zimní péče o pokojové rostliny

Rady a tipy na péči o rostliny v zimním období

Když se pokojovým květinám u Vás nedaří

Rady jak na vadnutí rostlin, proč nám vadnou pokojové rostliny?

Fuchsie - zajímavosti o fuchsiích

Rostliny Fuchsie - trochu o jejich historii

Menu