×
Hledat v našem blogu

Fíkusy a sukulenty jsou vhodné na bonsaje celoročně pěstované v bytě

Fíkusy a sukulenty jsou vhodné na bonsaje celoročně pěstované v bytě. U bonsají z venkovních druhů toto není možné. Jsou i méně náročné na péči a většinou mají dobu vegetace po celý rok. Nevýhodou však je, že pro tvorbu pokojových bonsají není tak široký výběr druhů jako pro bonsaje venkovní. Toto omezení cítí hlavně lidé, kterým se líbí bonsaje z jehličnanů. Mezi „listnatými“ druhy je výběr větší.

Jako bonsaje lze tvarovat různé druhy např. z rodů fíkus (Ficus), karmona (Carmona), granátovník (Punica), muraja (Murraya), myrta (Myrtus) a další. Tvarování nebývá ničím omezené a je možné z nich vypěstovat bonsaje všech možných stylů, tvarů a velikostí, ve všech ohledech plně srovnatelné s bonsajemi z „venkovních“ listnáčů. Mezi nejoblíbenější a nejlehčeji pěstovatelné pokojové bonsaje patří zcela jistě fíkusy, především druhy Ficus retusa (někdy uváděný pod jménem F. microcarpa) a jeho četné odrůdy (např. F. r. ‘Kimmen‘, ‘Ginseng‘, ‘Nitida‘, ‘Panda‘), Ficus benjamina, Ficus neriifolia, Ficus natalensis a další druhy s drobnějšími listy.

"Vyberte si ze spousty druhů tu svou bonsaj. A že je z čeho vybírat!"

A důvody jejich oblíbenosti? Jsou dekorativní, odolné a poměrně snadno je lze množit. Jsou mezi nimi druhy, které se hodí jak do slunných, teplých a suchých bytů, tak do tmavších míst a chladnějších místností. Stačí vybrat ten správný druh a zajistit rostlině základní péči

Pozor! Fíkusy jsou citlivé na trvale mokrý substrát, ve kterém jim snadno odehnívají kořeny (naopak mírný přísušek přežijí bez problémů), a průvan – reagují žloutnutím a shozením části nebo všech listů.

Bonsaje sukulentní tvoří mezi pokojovými bonsajemi samostatnou skupinu. Nespornou výhodou je, že jako „normální“ sukulenty snadno přežívají dlouhá období sucha i menší pěstitelské chyby a patří mezi nejodolnější a na péči nejméně náročné bonsaje. Nevýhodou naopak je omezená možnost jejich tvarování – drátování a vyvazování je možné jen u poměrně malého množství druhů a většinu jich lze tvarovat pouze zaštipováním.

Vhodnými rostlinami pro vypěstování jsou např. zástupci rodů Crasula, Aeonium, Kalanchoe, Bursera, Dorstenia a dalších. Těmto rostlinám vyhovuje slunné stanoviště, např. na parapetu okna. Přes léto jim dopřejeme letnění na čerstvém vzduchu na světlém až slunném místě chráněném před prudkými dešti.

Tag: Fíkusy
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se