Abeceda bylinek - len

Abeceda bylinek - len

Jednoletá bylina, pěstovaná pro vlákno a pro olejnatá semena – len setý (Linum usitatissimum L.). Původem pochází z regionu mezi východním Středomořím a Indií a ve velkém se pěstoval již ve starověkém Egyptě. Jedná se o jednu z prvních rostlin domestikovaných během neolitické revoluce.

Dorůstá do výšky cca 1–1,2 m. Z dlouhého, tenkého kořene vyrůstá přímá, nahoře větvená lodyha, listy jsou střídavé, úzce  kopinaté až čárkované, dlouhé asi 4 cm. Kvete světle modře, květ má pět kališních a korunních lístků, plodem je tobolka. Lze využít i odpadní produkt lnu, který se dále používá např. k výrobě celulózy a označuje se jako koudel. Rozlišujeme len jarní - mlatec, nepukavé tobolky; len přadný – dlouhý stonek; len olejný - nižší, rozvětvený a len olejnopřadný.

Ideální podmínky pro pěstování lnu olejného jsou charakterizované nadmořskou výškou do 450 m, lehčími písčitohlinitými půdami s pH 5,5–7 a celkově sušším klimatem. Vyséváme ho od konce března do konce dubna. Sklízí se semeno v plné zralosti, když celá rostlina zežloutne, což je někdy v září. Domácí sběr semen je trochu náročný, protože tobolky se musejí rozdrtit, semena z nich vysypat a přebrat.

Lněné semeno obsahuje 30–36 % tuku s vysokým podílem kyseliny linolenové, 20–23 % dusíkatých látek6–10 % hrubé vlákniny7-10 % BNLV 2–3 % minerálních látek. Obsahuje také některé nežádoucí látky, z nichž nevýznamnější jsou kyanogenní glykosidy, které jsou ve velkém množství jedovaté. Len, kromě hypotetických megadávek, je zcela bezpečný a hodí se k trvalému užívání.

Léčivé účinky rostliny:

 • poruchy trávicího systému
 • zácpa
 • zánět žaludku
 • zánět střev
 • kašel
 • žaludeční vředy
 • dvanácnítkové, dvanácterníkové vředy
 • popraskaná pokožka na patách a jinde na těle
 • pásový opar (herpes zoster)
 • kožní vředy
 • nežity (zánět vlasového folikulu vlasu, chlupu)
 • abscesy různě na těle


Lněná semena se užívají čerstvá (nadrcená či celá). Obvyklá dávka je 1-2 kávové lžičky až 3x denně. V tomto případě je jejich hlavní účinek soustředěn do střev. Chceme-li, aby hlavní účinek lnu byl soustředěn  na žaludek či sliznice dýchacího ústrojí, volíme macerát (či nálev z drcených semen). K léčení lze užít i lněný olej, asi 2 kávové lžičky  denně. Zlepšuje trávení, optimalizuje funkci střev. Zevně je vynikající na kožní problémy, spáleniny, vyrážky, lupénku atd. Lněné semeno se používá při výrobě pečiva. Semena se též přidávají do polévek, obsahují celou řadu velmi výživných esenciálních mastných kyselin, které jsou pro zdraví velmi důležité.

Pozor! Rozdrcené semeno rychle žlukne a musí se okamžitě  zpracovat.

Publikováno dne 2017-07-04 Byliny 938
Tag: Byliny

Podobné články

Proč pěstovat meduňku?

Krásně vonící bylinka s léčivými účinky

Abeceda bylinek – divizna velkokvětá

Jak na pěstování divizny u Vás na zahrádce

Bylinka proti únavě – gotu kola nebo - li pupečník asijský

Vyzkoušejte si vypěstovat tradiční asijskou bylinu Gotu Kola

Abeceda bylinek – mařinka vonná

Od teď ji nenecháme růst za plotem.

Abeceda bylinek – rakytník řešetlákový

Hippophae rhamnoides, také rakytník úzkolistý je opadavá dřevina z čeledi hlošinovitých

Menu